W lutym 2023 r. jako osoba nieprowadząca działalności gospodarczej kupiłem na podstawie umowy kupna-sprzedaży samochód osobowy. Ponieważ okazał się on mało komfortowym autem, w listopadzie 2023 r. sprzedałem go z niewielkim zyskiem. Czy muszę rozliczyć tę transakcję sprzedaży w zeznaniu podatkowym za 2023 r.?
Gdy podatnik dokona sprzedaży składnika majątku ruchomego niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, to uzyskany z tego tytułu przychód należy kwalifikować do przychodów z odpłatnego zbycia rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. Jednak stosownie do tego przepisu przychód z tego źródła powstaje, gdy odpłatne zbycie rzeczy dokonane poza działalnością gospodarczą nastąpi przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik nabył rzecz na własność. W takim przypadku przychodem jest wartość rzeczy wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Opodatkowaniu na zasadach ogólnych według skali podatkowej podlega uzyskany z tego tytułu dochód. Dochodem jest różnica pomiędzy przychodem uzyskanym z odpłatnego zbycia a kosztem nabycia, zmniejszona o wartość nakładów poniesionych w czasie posiadania rzeczy (art. 24 ust. 6 updof). Przychody i koszty z tytułu sprzedaży rzeczy podlegają rozliczeniu w zeznaniu rocznym PIT-36 łącznie z pozostałymi dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej uzyskanymi w roku podatkowym.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że w przedstawionym przypadku Czytelnik nie uzyskał w 2023 r. przychodu z odpłatnego zbycia samochodu osobowego. Samochód zakupił w lutym 2023 r., a sprzedał go w listopadzie 2023 r. Zatem sprzedaż samochodu nastąpiła po upływie pół roku od jego nabycia. Stąd Czytelnik nie ma obowiązku rozliczenia w zeznaniu podatkowym dochodu uzyskanego ze sprzedaży auta.
Przykład W lutym 2023 r. podatnik zakupił prywatnie samochód osobowy. Z uwagi na to, że nabyte auto nie odpowiadało jego wymaganiom, podatnik podjął decyzję o jego sprzedaży. Wariant I - sprzedaż samochodu nastąpiła w lipcu 2023 r. Ponieważ samochód był od jego nabycia w posiadaniu podatnika krócej niż pół roku, podatnik z tytułu jego sprzedaży osiągnął przychód z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof. Wariant II - sprzedaż samochodu nastąpiła w listopadzie 2023 r. Z tytułu dokonanej sprzedaży podatnik nie osiągnął przychodu z odpłatnego zbycia, ponieważ nie wystąpiły u niego przesłanki z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d) ustawy o pdof decydujące o powstaniu przychodu z tego źródła. |
|