Z moim mężem, który zmarł 12 lutego br., byliśmy małżeństwem przez 47 lat. Przez cały ten okres posiadaliśmy wspólność majątkową, a od kiedy tylko było to możliwe, składaliśmy wspólne zeznania roczne PIT, rozliczając w nich najpierw dochody z pracy, a w ostatnich 4 latach dochody z emerytur (innych nie uzyskiwaliśmy). Przed śmiercią męża nie zdążyliśmy złożyć wspólnego PIT-37 za 2023 r. Czy mogę się jeszcze rozliczyć w rocznym PIT za 2023 r. w sposób przewidziany dla małżonków?
W sytuacji opisanej w pytaniu Czytelniczka będzie mogła skorzystać w PIT-37 za 2023 r. z preferencji rozliczeniowej, ale nie tej przewidzianej dla małżonków, tylko analogicznej dla wdów i wdowców.
Niektóre wdowy i niektórzy wdowcy mogą rozliczyć się w zeznaniu rocznym na podobnych zasadach, jakie obowiązują w przypadku małżonków, zdefiniowanych w art. 6a ust. 1 ustawy o pdof. Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być bowiem złożony przez podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim w roku podatkowym, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok. Wniosek ten powinien zostać zawarty, podobnie jak w przypadku typowego małżeńskiego rozliczenia, w rocznym zeznaniu podatkowym. Ponadto wdowy i wdowcy uprawnieni są do złożenia wniosku o wspólne opodatkowanie dochodów małżonków także za rok, w którym został zawarty związek małżeński, w przypadku śmierci drugiego z małżonków w roku zawarcia związku małżeńskiego lub w roku następnym zanim złożono zeznanie podatkowe za ten rok podatkowy.
Stąd wdowy i wdowcy w ustawowo określonych okolicznościach mają prawo do rozliczania się w PIT wspólnie ze zmarłym małżonkiem przez dwa lata. Skoro w analizowanym przypadku śmierć męża nastąpiła w 2024 r., ale przed złożeniem PIT za 2023 r., wdowa może złożyć wspólny PIT-37 za 2023 r. Ten sposób rozliczenia jest również dopuszczalny w odniesieniu do dochodów za 2024 r., gdyż wówczas mamy do czynienia ze śmiercią współmałżonka w trakcie roku podatkowego.
Warto przy tym pamiętać, że wspólne rozliczenie podatnika ze zmarłym małżonkiem możliwe jest po spełnieniu wszystkich warunków wynikających z art. 6a ust. 2 ustawy o pdof. W efekcie, o ile Czytelniczka spełnia wszystkie wymienione w nim warunki, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby za 2023 r. rozliczyła się z pdof ze zmarłym mężem.
|