Ministerstwo Finansów w informacji wydanej 9 lutego 2024 r. na zapytania dziennikarzy (ID informacji 578172), zamieszczonej na stronie https://eureka.mf.gov.pl, poruszyło kwestię dotyczącą preferencyjnego rozliczenia PIT w świetle art. 6 ust. 4f updof, tj. przez osoby samotnie wychowujące dzieci. Z treści tego przepisu wynika, że preferencyjne opodatkowanie przewidziane dla osoby samotnie wychowującej dzieci nie ma zastosowania do osoby, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem albo opiekunem prawnym co najmniej jedno dziecko, w tym również gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, w związku z którą obydwojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie wychowawcze zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz. U. z 2023 r. poz. 810 ze zm.).
Z literalnego brzmienia tego przepisu można wysnuć wniosek, że omawiana preferencja nie ma zastosowania, gdy dziecko jest pod opieką naprzemienną, w związku z którą obydwojgu rodzicom zostało ustalone świadczenie wychowawcze (800+).
Wobec tego dziennikarz zapytał, czy rozwiedzeni rodzice, którzy na mocy orzeczenia sądu lub umowy wychowują dziecko, żyjąc osobno, ale dzielą się tą opieką i sprawują ją osobno, w różnym czasie, a ponadto żadne z nich, albo tylko jedno korzysta z tzw. 800+, mają prawo do preferencyjnego rozliczenia w rocznym PIT?
Taka sama wątpliwość dotyczy osób, które mają wspólne dzieci z nieformalnego związku, ale po rozstaniu sprawują nad nimi pieczę na przemian, w różnych domach, w różnym czasie, bez udziału drugiego rodzica.
Odnosząc się do poruszonych kwestii, Ministerstwo Finansów wyjaśniło: "Każdy rodzic - niezależnie od tego, czy rozwiedziony, żyjący w separacji czy w rozłączeniu - jeżeli sprawuje naprzemienną opiekę nad dzieckiem, z racji której zostało mu ustalone świadczenie wychowawcze zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, czyli w wysokości połowy kwoty przysługującego za dany miesiąc świadczenia wychowawczego (do drugiej połowy uprawniony jest drugi rodzic), na gruncie ustawy PIT jest traktowany jako osoba, która wychowuje wspólnie z drugim rodzicem co najmniej jedno dziecko. W konsekwencji, taki rodzic nie może opodatkować swoich dochodów na zasadach przewidzianych dla osoby samotnie wychowującej dzieci.
Dodajmy, że zwrot »zostało ustalone świadczenie wychowawcze zgodnie z art. 5 ust. 2a ustawy z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci«, nie odnosi się do tego czy rodzic faktycznie pobiera to świadczenie, lecz czy ma do niego prawo (zostało mu przyznane)".
|