Podatnik rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem liniowym pod koniec 2023 r. W 2023 r. nie uzyskał jednak żadnych przychodów z tej działalności ani nie poniósł kosztów uzyskania przychodów, uzyskał jedynie dochody z tytułu umowy o pracę. Czy podatnik może za 2023 r. rozliczyć się wspólnie z małżonką?
Jeśli podatnik za 2023 r. złoży tzw. zerowy PIT-36L, to opodatkowanie podatkiem liniowym w 2023 r. nie wykluczy go z prawa do wspólnego rozliczenia z małżonką za ten rok (w zeznaniu PIT-37). |
Małżonkowie podlegający nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, pozostający w związku małżeńskim i we wspólności majątkowej:
- mogą być, na wspólny wniosek wyrażony w zeznaniu podatkowym, opodatkowani łącznie od sumy swoich dochodów, po uprzednim odliczeniu, odrębnie przez każdego z małżonków, kwot pomniejszających dochód.
Preferencyjne opodatkowanie małżonków polega na tym, iż podatek określa się na imię obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków. |
Łączne opodatkowanie małżonków ma zastosowanie również, jeżeli jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał przychodów ze źródeł, z których dochód jest opodatkowany według skali podatkowej lub osiągnął dochody w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
Wniosek o łączne opodatkowanie może być wyrażony przez jednego z małżonków (wniosek ten składa się w ramach zeznania podatkowego). Wyrażenie wniosku przez jednego z małżonków traktuje się na równi ze złożeniem przez niego oświadczenia o upoważnieniu go przez jego współmałżonka do złożenia wniosku o łączne opodatkowanie ich dochodów. Oświadczenie to składa się pod rygorem odpowiedzialności karnej za fałszywe zeznania.
Wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony także przez podatnika, który pozostawał w związku małżeńskim w roku podatkowym, a jego małżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo zmarł po upływie roku podatkowego przed złożeniem zeznania podatkowego za ten rok.
Preferencyjne opodatkowanie ma zastosowanie również do:
- jeżeli osiągnęli podlegające opodatkowaniu na terytorium Polski przychody w wysokości stanowiącej łącznie co najmniej 75% całkowitego przychodu osiągniętego przez oboje małżonków w danym roku podatkowym i udokumentowali certyfikatem rezydencji miejsce zamieszkania dla celów podatkowych.
Preferencyjne opodatkowanie dochodów nie ma zastosowania w przypadku, gdy chociażby jeden z małżonków (art. 6 ust. 8 ustawy o PDOF):
Z powyższego wynika, iż co do zasady podatnik stosujący opodatkowanie m.in. podatkiem liniowym, nie ma prawa do wspólnego rozliczenia dochodów z małżonkiem. Przy czym wyłączenie to nie ma zastosowania w sytuacji, gdy podatnik opodatkowany podatkiem liniowym składa tzw. zerowy PIT-36L. Jeśli podatnik złoży takie zeznanie, to będzie mógł wspólnie rozliczyć się z małżonkiem (po spełnieniu wszystkich pozostałych warunków).
|