Rozliczyłam się wspólnie z mężem z tytułu podatku dochodowego za 2023 r. za pomocą jego PIT-37 udostępnionego w usłudze Twój e-PIT. Czy muszę anulować zeznanie podatkowe przygotowane dla mnie w ramach usługi Twój e-PIT?
NIE. W takiej sytuacji zeznanie podatkowe udostępnione drugiemu małżonkowi w usłudze Twój e-PIT zostanie automatycznie anulowane.
Małżonkowie mają prawo do łącznego opodatkowania swoich dochodów w przypadku spełniania warunków wskazanych w art. 6 ustawy o pdof (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.). Rozliczenie składają na formularzu PIT-36 albo PIT-37. Wspólne zeznanie podatkowe za 2023 r. można złożyć w formie papierowej lub elektronicznej, w tym przez internet w ramach usługi Twój e-PIT. KAS przygotowała zeznania podatkowe w usłudze Twój e-PIT, na podstawie posiadanych danych, dla każdego podatnika indywidualnie (także wtedy, gdy za 2022 r. dana osoba rozliczyła się wspólnie ze współmałżonkiem). Opodatkowanie dochodów łącznie z małżonkiem jest bowiem wyborem (przywilejem) podatników, z którego mogą skorzystać, a nie muszą. Nie ma znaczenia, w jaki sposób małżonkowie rozliczali się w latach ubiegłych. Jeżeli są spełnione ustawowe wymogi, można w usłudze Twój e-PIT zmienić sposób rocznego rozliczenia podatku dochodowego na wspólnie z małżonkiem. Taka możliwość jest dostępna po zalogowaniu się do usługi i wybraniu odpowiedniej opcji. Tylko jeden z małżonków składa swoje rozliczenie udostępnione w ramach usługi Twój e-PIT jako wspólny PIT-36 lub PIT-37 za 2023 r. Druga osoba nie musi odrzucać swojego zeznania podatkowego - zostanie ono automatycznie anulowane.
Małżonkowie przekazują wspólny PIT-36 lub PIT-37 za 2023 r. do urzędu skarbowego właściwego ze względu na ich miejsce zamieszkania w dniu składania zeznania podatkowego. Jeżeli mają różne miejsca zamieszkania i podlegają pod inne urzędy skarbowe, wspólne rozliczenie podatku dochodowego składają w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce zamieszkania jednego z nich. Reguluje to § 4 ust. 2 rozporządzenia MF w sprawie właściwości organów podatkowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 565). Wybrany urząd skarbowy należy wskazać w zeznaniu podatkowym. Zazwyczaj jest to urząd skarbowy właściwy dla małżonka występującego we wspólnym zeznaniu podatkowym jako podatnik, tj. jako pierwszy. Przepisy (wspomnianego rozporządzenia, ustawy o pdof i Ordynacji podatkowej) nie przewidują obowiązku zawiadomienia urzędu skarbowego drugiego małżonka o miejscu złożenia wspólnego rozliczenia podatku dochodowego.
|