Prowadzę z kolegą działalność w ramach spółki cywilnej. Zgodnie chcemy zawiesić jej wykonywanie ze względu na inne sprawy zawodowe. Od kiedy zawieszenie odniesie skutek w odniesieniu do naszych obowiązków wobec ZUS?
Wspólnicy spółki cywilnej mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. Możliwość ta dotyczy przedsiębiorców niezatrudniających pracowników (art. 14a ust. 1 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - Dz. U. z 2013 r. poz. 672 ze zm.).
Zawieszenie i wznowienie wykonywania działalności gospodarczej następuje na wniosek przedsiębiorcy. W przypadku wykonywania działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej jest skuteczne pod warunkiem jej zawieszenia przez wszystkich wspólników (art. 14a ust. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej). Dlatego też wniosek o wpis dotyczący zawieszenia do CEIDG składa każdy ze wspólników. W tym wniosku wskazać należy dzień, od którego rozpoczyna się okres zawieszenia, nie może być on wcześniejszy niż dzień złożenia wniosku. Okres zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku CEIDG.
W stosunku do zobowiązań o charakterze publicznoprawnym zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej wywiera skutki prawne od dnia, w którym rozpoczyna się zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej, do dnia poprzedzającego dzień wznowienia wykonywania działalności gospodarczej (art. 14a ust. 6-7 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej).
Wskazać można m.in, że w tym okresie (od-do) zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej powoduje ustanie obowiązku ubezpieczeń społecznych (art. 36a ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - Dz. U. z 2015 r. poz. 121). Sąd Apelacyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 20 stycznia 2015 r., sygn. akt III AUa 1424/14, wskazał, że wpis do ewidencji działalności zawieszenia wykonywania tej działalności ma charakter konstytutywny (prawotwórczy) w sferze ubezpieczeń społecznych (ustanie obowiązku ubezpieczenia społecznego i obowiązku opłacania składek).
Przy tym jednak wspólnicy powinni pamiętać, że w trakcie zawieszenia przedsiębiorcy mają określone obowiązki i przysługują im prawa stosownie do treści art. 14a ust. 3 i 4 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Przykładowo wskazać można, że pomimo zawieszenia wspólnicy (spółka) będą mogli być poddani kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą. Zawieszenie prowadzenia działalności nie oznacza bowiem przeniesienia spółki w stan całkowitego "uśpienia".
|