Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zawieszanie i likwidacja firmy  »   Odwieszenie i zawieszenie spółki z o.o. a obowiązki sprawozdawcze

Nowa matryca stawek VAT

Nomenklatura scalona Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług www.klasyfikacje.gofin.pl  »
POLECAMY
A A A  poleć artykuł   drukuj artykuł

Odwieszenie i zawieszenie spółki z o.o. a obowiązki sprawozdawcze

Gazeta Podatkowa nr 37 (1808) z dnia 10.05.2021
Ewelina Mentel-Wyrzychowska

Spółka z o.o. miała zawieszoną działalność przez 2 lata do końca września 2020 r. Nastąpiło formalne wznowienie działalności na miesiąc i została ona ponownie zawieszona z początkiem listopada. Spółka nie ma aktywnego rachunku bankowego, więc nie są naliczane żadne opłaty, nie było żadnych majątkowych ruchów w spółce, żadnych zakupów, sprzedaży. Czy mimo to chwilowe wznowienie działalności powoduje, że trzeba sporządzić sprawozdanie finansowe za 2020 r. i przeprowadzić zwyczajne zgromadzenie wspólników?

TAK. Zasadą jest, że w spółce z o.o. w terminie sześciu miesięcy po upływie każdego roku obrotowego powinno być przeprowadzone zwyczajne zgromadzenie wspólników (ZZW). Jego przedmiotem jest m.in. zatwierdzenie sprawozdania finansowego za ubiegły rok obrotowy. W 2021 r. ostateczny termin na przeprowadzenie tego zgromadzenia, a także m.in. na sporządzenie rocznych sprawozdań finansowych przez spółki handlowe, z wyjątkiem jednostek objętych nadzorem nad rynkiem finansowym, został wydłużony o 3 miesiące. Więcej na ten temat pisaliśmy m.in. w GP nr 35 z 2021 r., na str. 15.

Wyjątkowo ze zwolnienia z przeprowadzania ZZW mogą skorzystać spółki z o.o. w zawieszeniu, które spełniają warunki z art. 231 § 6 K.s.h. Stanowi on, że za rok obrotowy, w którym działalność spółki przez cały czas pozostawała zawieszona i nie doszło do zamknięcia ksiąg rachunkowych na koniec tego roku obrotowego, zwyczajne zgromadzenie wspólników może się nie odbyć na podstawie uchwały wspólników. W takim przypadku przedmiotem obrad następnego ZZW są również sprawy objęte porządkiem obrad ZZW, dotyczące roku obrotowego, w którym działalność spółki pozostawała zawieszona. Spółka, o której mowa w pytaniu, nie spełnia pierwszej przesłanki. W 2020 r. działalność spółki nie była cały rok zawieszona. Jest to jednoznaczne z tym, że konieczne jest przeprowadzenie ZZW w 2021 r.

Spółka taka nie może także skorzystać z ewentualności niezamykania ksiąg rachunkowych za 2020 r. Ewentualność taka także dotyczy bowiem roku obrotowego, w którym działalność jednostki przez cały czas pozostawała zawieszona. Dodatkowo z możliwości tej nie można skorzystać, gdy jednostka dokonuje odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych lub występują inne zdarzenia wywołujące skutki o charakterze majątkowym lub finansowym (por. art. 12 ust. 3b i ust. 3c ustawy o rachunkowości - Dz. U. z 2021 r. poz. 217).

Jeśli zatem spółka nie może skorzystać ze zwolnienia z obowiązku zamykania ksiąg rachunkowych w okresie zawieszenia działalności, jest to jednoznaczne z tym, że musi m.in. sporządzić sprawozdanie finansowe za 2020 r.

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zawieszanie i likwidacja firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.