Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Firma  »  Zawieszanie i likwidacja firmy  »   Zwolnienie pracowników przy likwidacji jednoosobowej działalności
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Zwolnienie pracowników przy likwidacji jednoosobowej działalności

Gazeta Podatkowa nr 69 (1944) z dnia 29.08.2022
Agata Barczewska

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą (sklep) i zatrudniam dwie osoby na podstawie umowy o pracę. Jedna z nich to pracownica, która aktualnie przebywa na zwolnieniu chorobowym w związku z ciążą. Czy ze względu na to, że likwiduję działalność, również umowa tej pracownicy wygaśnie?

Wykreślenie jednoosobowej działalności gospodarczej z odpowiedniego rejestru nie powoduje wygaśnięcia umów o pracę pracowników zatrudnianych przez przedsiębiorcę. Muszą być one rozwiązane przez jedną lub dwie strony umowy. Odnośnie możliwości zwolnienia pracownicy, której przysługuje szczególna ochrona zatrudnienia w związku z ciążą, to moim zdaniem w przedstawionej sytuacji jest to możliwe, choć nie zachodzi tu klastyczny przypadek likwidacji pracodawcy.

Przedsiębiorcy, którzy likwidują prowadzoną jednoosobowo działalność gospodarczą, uważają niekiedy, że formalne jej zakończenie poprzez wykreślenie z odpowiedniego rejestru powoduje samoczynne rozwiązanie umów o pracę zatrudnianych w firmie pracowników. Tymczasem takie zakończenie działalności przez przedsiębiorcę nie powoduje automatycznego rozwiązania czy wygaśnięcia umów o pracę. W celu zakończenia stosunku muszą być one rozwiązane w jednym z trybów wskazanych w art. 30 § 1 K.p., m.in. za wypowiedzeniem czy porozumieniem stron. W przeciwnym razie umowy o pracę będą nadal trwały, mimo formalnego zakończenia działalności przez pracodawcę.

Jedną z osób zatrudnionych przez przedsiębiorcę wskazanego w pytaniu jest pracownica w ciąży. Z tego tytułu przysługuje jej szczególna ochrona zatrudnienia, która ulega uchyleniu tylko w przypadku likwidacji lub upadłości pracodawcy bądź wystąpienia przesłanek do dyscyplinarnego zwolnienia pracownicy (jeżeli reprezentująca ją zakładowa organizacja związkowa, o ile funkcjonuje w zakładzie, wyrazi na to zgodę).

Uchylenie ochrony w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy przewiduje art. 411 K.p. W takiej sytuacji pracodawca może zwolnić m.in. pracownicę w ciąży. Jednak należy zwrócić uwagę na pewne wątpliwości dotyczące stosowania art. 411 K.p. w przypadku likwidacji jednoosobowej działalności gospodarczej. Trzeba zauważyć, że podmiotem zatrudniającym nie jest tutaj "działalność gospodarcza", ale osoba fizyczna, która ją prowadzi. W niektórych wyrokach Sądu Najwyższego takie ustalenie było podstawą do przyjęcia, że art. 411 K.p. - uchylający szczególną ochronę zatrudnienia w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy - nie ma zastosowania do likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. Niezależnie od tego, w orzecznictwie Sądu Najwyższego zwracano uwagę, że osoba fizyczna - przedsiębiorca, likwidując swoją działalność, w związku z którą zatrudniał pracowników, faktycznie przestaje pełnić zadania pracodawcy - mimo że formalnie utrzymuje ten status nawet po wykreśleniu firmy z rejestru.

Reasumując, pracodawca będący osobą fizyczną, który kończy swoją działalność gospodarczą poprzez wykreślenie z rejestru, może zwolnić nawet chronionych pracowników, powołując się na okoliczność faktycznej likwidacji zakładu pracy (patrz ramka).

"(...) Wykreślenie osoby fizycznej z ewidencji działalności gospodarczej nie jest likwidacją pracodawcy w rozumieniu art. 411 K.p. (...)".

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 5 września 2001 r., sygn. akt I PKN 830/00


"(...) Skoro osoba fizyczna w związku z zakończeniem prowadzenia działalności gospodarczej rozwiązała stosunek pracy z ostatnim pracownikiem, przestała być podmiotem zatrudniającym. W konsekwencji tego można uznać, że została zlikwidowana jako pracodawca".

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 11 maja 2017 r., sygn. akt II UK 213/16

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Zawieszanie i likwidacja firmy - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.