Zamierzam złożyć wniosek o rejestrację firmy w CEIDG. Czy mogę podać w nim datę wsteczną rozpoczęcia jej działalności? (pytanie nr 1506196)
Wpis wnioskodawcy pojawia się w CEIDG zasadniczo w ciągu jednego dnia roboczego od złożenia kompletnego i podpisanego wniosku CEIDG-1. Termin ten ma zastosowanie do obywateli Unii Europejskiej. Natomiast w przypadku rejestracji działalności przez osoby spoza Unii termin ten ulega wydłużeniu do 30 dni.
Informację o dacie rozpoczęcia działalności gospodarczej uwidacznia się w rubryce 05 formularza CEIDG-1 poprzez wskazanie faktycznej daty rozpoczęcia prowadzenia działalności. Uczestnik forum może wskazać datę wsteczną, bieżącą lub przyszłą.
Jak czytamy w wyjaśnieniach zamieszczonych w Instrukcji wypełniania wniosku CEIDG-1 opracowanej przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii: "Przed wybraniem wstecznej daty rozpoczęcia działalności upewnij się w instytucji ubezpieczeniowej (ZUS, KRUS) oraz urzędzie skarbowym, czy nie spowoduje to konieczności dodatkowych działań na przykład: składania wymaganych deklaracji, oświadczeń lub sprawozdań po terminie".
Jeżeli chodzi o kwestię opłacania składek ZUS, to należy pamiętać, że przedsiębiorca podlega obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności do dnia zaprzestania jej wykonywania. Zatem od dnia uwidocznionego w rubryce 05 CEIDG-1 uczestnik forum zobowiązany będzie odprowadzać składki do ZUS. Wpisanie wstecznej daty, np. przekraczającej miesiąc, spowoduje, że od momentu rejestracji firmy od razu może posiadać zaległości w opłacaniu składek ZUS.
Wniosku rejestracyjnego nie można złożyć wstecz, jeżeli przedsiębiorca chce być podatnikiem VAT. Wynika to z faktu, iż w takim przypadku zgłoszenie rejestracyjne VAT- R trzeba złożyć najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT.
Wskazanie odpowiedniej daty rozpoczęcia prowadzenia firmy ma też ogromne znaczenie, jeśli uczestnik forum starałby się o przyznanie dofinansowania na jej uruchomienie. Niektóre programy wymagają, aby wpis w CEIDG pojawił się w określonym terminie i uzależniają od tego przyznanie środków. W takim przypadku zalecane jest indywidualne ustalenie tego terminu z instytucją przyznającą wsparcie.
Natomiast, jeżeli rejestracja firmy ma związek z przekroczeniem limitu dla działalności nierejestrowej, wówczas we wniosku CEIDG należy uwidocznić jako datę rozpoczęcia działalności dzień, w którym nastąpiło to przekroczenie. W tym przypadku należy pamiętać, że wniosek o wpis do CEIDG trzeba złożyć w terminie 7 dni od dnia, w którym przychody przekroczyły limit określony dla działalności nierejestrowej.
Warto dopilnować prawidłowości danych zgłaszanych w CEIDG, bowiem prawidłowe wskazanie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej ma ogromne znaczenie.
|