Moja była partnerka zarejestrowała swoją firmę, podając w CEIDG adres mojego mieszkania (do którego nie ma żadnych praw). W jaki sposób mogę usunąć mój adres z CEIDG?
Przedsiębiorca musi posiadać tytuł prawny do każdej nieruchomości, której adres zgłasza do CEIDG. Tytułem prawnym do nieruchomości może być np.: prawo własności (współwłasności) nieruchomości lub lokalu mieszkalnego, najem lub użyczenie.
Dokumentem potwierdzającym posiadanie takiego tytułu prawnego może być umowa sprzedaży (w formie aktu notarialnego), wypis z księgi wieczystej, akt własności ziemi, decyzja administracyjna, umowa w formie pisemnej: dzierżawy, najmu lub użyczenia. Jeśli przedsiębiorca chce prowadzić działalność w cudzym lokalu, musi mieć na to zgodę jego właściciela. Na etapie rejestrowania własnej firmy w CEIDG do wniosku CEIDG-1 nie dołącza się żadnego z tych dokumentów. Co jednak ważne przedsiębiorca składa oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej, że posiada tytuł prawny do nieruchomości, których adresy są wpisywane do CEIDG.
Jak można przeczytać na stronie biznes.gov.pl, jeżeli jako miejsce wykonywania działalności wskazany zostanie lokal, do którego przedsiębiorca nie ma tytułu prawnego albo jego właściciel nie wyraził zgody na prowadzenie w nim działalności, może to być podstawą nie tylko do wykreślenia wpisu z CEIDG, ale też problemów z rejestracją do celów VAT. Urząd skarbowy może też zakwestionować wszystkie wydatki poniesione w związku z bezprawnym użytkowaniem lokalu na potrzeby prowadzonej działalności.
Czytelnik, będąc w sytuacji, o której pisze w pytaniu, powinien dokonać zgłoszenia do Ministerstwa Rozwoju i Technologii, pod które podlega CEIDG. Warto dołączyć dowody swojego prawa do lokalu (np. akt własności) i wykazać, że adres został bez jego zgody wykorzystany do zarejestrowania firmy w CEIDG. Kontakt z ministerstwem możliwy jest poprzez platformę ePUAP, tradycyjną pocztą na adres: Ministerstwo Rozwoju i Technologii, Plac Trzech Krzyży 3/5, 00-507 Warszawa lub osobiście w siedzibie Ministerstwa. Po otrzymaniu takiego zgłoszenia Ministerstwo wezwie byłą partnerkę Czytelnika do przedstawienia w terminie 7 dni tytułu prawnego do nieruchomości.
Jak stanowi art. 32 ust. 2 ustawy o CEIDG i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy (Dz. U. z 2022 r. poz. 541), w przypadku powzięcia przez ministra właściwego do spraw gospodarki informacji o braku tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie do CEIDG minister właściwy do spraw gospodarki, z urzędu lub na wniosek osoby przedstawiającej dowód posiadania tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie przedsiębiorcy, wzywa przedsiębiorcę do przedstawienia dowodu posiadania tytułu prawnego do nieruchomości lub dokonania odpowiedniej zmiany wpisu w tym zakresie, w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania. Jeżeli przedsiębiorca (była partnerka Czytelnika) pomimo wezwania nie przedstawi dowodu posiadania tytułu prawnego do nieruchomości wskazanej we wpisie lub nie dokona zmiany tego adresu, minister właściwy do spraw gospodarki wykreśli ją w drodze decyzji administracyjnej z CEIDG.
|