Planuję założyć księgarnię internetową na podstawie wpisu do CEIDG. Chciałabym nadać jej jakąś chwytliwą nazwę związaną z książkami. Czy do tej nazwy będę musiała dodać swoje imię i nazwisko, dokonując wpisu do CEIDG, czy sama taka nazwa będzie wystarczająca?
Co do zasady, to przedsiębiorca decyduje o nazwie, jaką nada swojej firmie. Jej nazwa może być więc dowolna, musi jednak zawierać składniki wymagane przez obowiązujące przepisy prawa. Firmą (potocznie - nazwą) osoby fizycznej jest zawsze jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to włączenia do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych określeń dowolnie obranych. Przykładowo, nazwa księgarni internetowej może wyglądać następująco: "Biały kruk - księgarnia internetowa" Katarzyna Mikołajczyk.
Wybierając nazwę dla swojego przedsiębiorstwa należy pamiętać, że powinna ona dostatecznie odróżniać się od firm (nazw) innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Ponadto nie może wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu jego działalności, miejsca, w którym ją prowadzi, oraz źródeł zaopatrzenia. Jeżeli na tym samym rynku miałyby działać dwie firmy o tej samej nazwie, o prawie do nazwy decyduje pierwszeństwo używania jej na danym rynku. Dlatego wybierając nazwę dla swojej firmy, należy przeanalizować najbardziej zbliżone marki firm już działających na rynku, w obrębie którego przedsiębiorca chce rozpocząć działalność. Pod uwagę należy brać pełne brzmienie firmy, tzn. z dodatkami. Muszą się one różnić od siebie na tyle, żeby klient mógł odróżnić jedną firmę od drugiej.
Przedsiębiorca wnioskujący o wpis do CEIDG wypełnia rubrykę 06 wniosku CEIDG-1, w której podaje pełną nazwę swojej firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem). W rubryce 07 należy podać nazwę skróconą (maks. 31 znaków). W naszym przykładzie będzie to "Biały kruk-księgarnia internetowa". Nazwa skrócona podawana jest dla potrzeb ZUS. W przypadku braku nazwy skróconej należy podać imię i nazwisko. Nazwą skróconą przedsiębiorca może posługiwać się np. reklamując swoją firmę, w ulotkach, folderach reklamowych. W przypadku wystawiania faktur, rachunków, w obrocie prawnym, w kontaktach z administracją publiczną, z urzędem skarbowym przedsiębiorca musi używać swojej pełnej nazwy, tj. wraz z imieniem i nazwiskiem. Wyjątkiem jest Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Przedsiębiorca zgłaszający się przez formularze ZUS ZUA, ZUS ZZA oraz ZUS DRA może używać nazwy skróconej, dlatego też konieczne jest jej wpisywanie do CEIDG.
|