Zakładając własną firmę, każdy przedsiębiorca wie, jaki rodzaj działalności chce prowadzić i czym ma zajmować się jego firma. Jednakże do jej rejestracji w CEIDG niezbędne jest szczegółowe określenie rodzaju prowadzonej działalności według obowiązujących kodów PKD. Z określaniem tych kodów przedsiębiorcy mają czasem problemy, zwłaszcza gdy ich działalności nie da się przyporządkować do konkretnych kodów.
Komu potrzebne PKD?
Na mocy art. 42 ustawy o statystyce publicznej wpisowi do rejestru podmiotów (REGON) podlega szereg informacji o podmiotach w zakresie prowadzonej przez nie działalności. Oprócz takich danych jak nazwa i adres siedziby, forma prawna i forma własności, wpisowi podlega wykonywana działalność, w tym rodzaj przeważającej działalności. Stąd konieczność określania rodzaju działalności w momencie wpisu do CEIDG bądź KRS.
Informacja o rodzaju działalności prowadzonej w danej firmie może być istotna dla jej potencjalnych klientów i kontrahentów. Jednakże rola PKD jest w dużej mierze rolą statystyczną. Taki charakter ma też informacja o tzw. działalności przeważającej, którą to przedsiębiorca musi obowiązkowo podać rejestrując własną firmę.
Wielu przedsiębiorców ma problem z jej określeniem, zwłaszcza gdy spectrum działalności firmy jest szerokie. Urząd statystyczny prowadzi statystki przedsiębiorstw według rodzajów prowadzonej działalności, a zaliczenie danego podmiotu do danej kategorii następuje właśnie na podstawie działalności przeważającej.
Wypełniając formularz CEIDG-1, w rubryce 06.3 przedsiębiorca zobowiązany jest podać rodzaje działalności gospodarczej według kodów PKD 2007. Gdy w tym polu zabraknie miejsca, a przedsiębiorca chce dopisać dodatkowe kody PKD, zaznacza kwadrat kontynuacji oraz wypełnia część CEIDG-RD.
Obowiązek określenia działalności według kodów PKD dotyczy również przedsiębiorców podlegających wpisowi do rejestru przedsiębiorców. W dziale 3 wspomnianego rejestru zamieszcza się m.in. dane dotyczące przedmiotu działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD).
Działalność przeważająca, drugorzędna i pomocnicza
Wykonywana działalność, w tym rodzaj przeważającej działalności, jest kodowana według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) na poziomie podklasy. Rodzaj przeważającej działalności dla osób prawnych i jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, których celem jest osiąganie zysku, oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą ustala się na podstawie procentowego udziału poszczególnych rodzajów działalności w ogólnej wartości przychodów ze sprzedaży. Jeżeli nie jest możliwe zastosowanie tego miernika, działalność przeważającą ustala się na podstawie udziału pracujących, wykonujących poszczególne rodzaje działalności, w ogólnej liczbie pracujących. Upraszczając, przedsiębiorca musi samodzielnie określić i zdecydować, który rodzaj wykonywanej w firmie działalności będzie dominujący.
Dopasowanie kodów PKD do działalności danej firmy zależy od zakresu i zasięgu jej działania. Działalność może bowiem polegać na prostym procesie, ale może również dotyczyć całego szeregu "pod-procesów", gdzie każdy z nich jest wymieniony w różnych podklasach, klasach, grupach, działach, a nawet sekcjach klasyfikacji. Jeżeli działalność danej firmy, np. produkcja, jest zorganizowana jako zintegrowany szereg elementarnych działalności, całość jest traktowana jako jedna działalność.
W praktyce jednak większość podmiotów gospodarczych prowadzi różne rodzaje działalności. W związku z tym, w celu zaklasyfikowania jednostki do danego poziomu (grupowania) klasyfikacji PKD, niezbędne jest określenie jej działalności przeważającej, o której była mowa wcześniej. Działalnością drugorzędną jest każdy inny rodzaj działalności podmiotu, której efektem końcowym są wyroby lub usługi wykonywane dla strony trzeciej. Działalności przeważająca i drugorzędne są zazwyczaj wykonywane przy wsparciu pewnej liczby działalności pomocniczych, takich jak np. księgowość, magazynowanie, zaopatrzenie. Tak więc działalności pomocnicze to te, które są wykonywane wyłącznie po to, by wesprzeć działalność przeważającą lub drugorzędną firmy poprzez dostarczanie wyrobów lub usług wyłącznie na jej potrzeby.
Wyszukiwarka kodów PKD dostępna jest pod adresem www.klasyfikacje.gofin.pl.
Jak dopasować kody?
Zdarza się, że firmy zmieniają swoją działalność główną jednorazowo lub stopniowo w ciągu pewnego okresu czasu. Może to być spowodowane sezonowością prowadzenia danej działalności lub zupełnym przebranżowieniem się firmy. Postuluje się więc, aby unikać częstych zmian i stosować zasadę stabilności. Zgodnie z tą zasadą, nowy rodzaj działalności powinien być działalnością główną przez co najmniej dwa lata, zanim zostanie zmieniona przypisana do jednostki dana działalność przeważająca.
Przykładowo, jeżeli firma prowadzi handel hurtowy i detaliczny mebli, wybór pomiędzy sprzedażą hurtową a detaliczną powinien być dokonany zgodnie z zasadą przeważającej działalności. Rozważając zaklasyfikowanie działalności danej firmy w dziale 46 handel hurtowy z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi, w pierwszej kolejności należy określić, czy sprzedaż hurtowa realizowana jest na zlecenie - grupa 46.1, czy nie - łącznie grupy 46.2-46.9, biorąc pod uwagę zasadę przeważającej działalności. Jeśli wybór padnie na poziom agregacji 46.2-46.9, wówczas drugi krok polega na wyborze pomiędzy sprzedażą "niewyspecjalizowaną" a "wyspecjalizowaną". Zarówno w handlu hurtowym, jak i detalicznym rozróżnienie na "wyspecjalizowany" i "niewyspecjalizowany" zależy od liczby klas, do których można zaliczyć sprzedawane towary. Następnie należy wybrać odpowiednie grupy, klasy i podklasy, np. sprzedaż hurtowa mebli, dywanów i sprzętu oświetleniowego. Podklasa ta obejmuje sprzedaż hurtową mebli domowych, dywanów i chodników, sprzętu oświetleniowego. Nie obejmuje natomiast sprzedaży hurtowej mebli biurowych, sklasyfikowanej w 46.65.Z.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.06.1995 r. o statystyce publicznej (Dz. U. z 2012 r. poz. 591 ze zm.)
|