Zamierzam złożyć w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej wniosek o rejestrację jednoosobowej działalności (CEIDG-1). Czy muszę jeszcze gdzieś złożyć jakieś informacje? Chodzi mi w szczególności o obowiązki w ZUS i urzędzie skarbowym.
Wniosek CEIDG-1 dla osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą jest jednocześnie:
Ponadto poza złożeniem wniosku CEIDG-1 wnioskodawca w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej musi dokonać w jednostce ZUS zgłoszenia do odpowiednich ubezpieczeń. Jeżeli prowadzenie działalności jest jedynym tytułem do ubezpieczeń przedsiębiorcy, wówczas składa on formularz ZUS ZUA. Natomiast jeśli osoba ta posiada inny tytuł do ubezpieczeń społecznych, to w takim przypadku samodzielnie ustala rodzaj i charakter ubezpieczeń, do których powinna się zgłosić. Ponadto w razie zaistnienia konieczności rozliczania składek za inne osoby, należy dokonać ich zgłoszenia do odpowiednich ubezpieczeń w terminie 7 dni od daty powstania tego obowiązku. Jak czytamy w informacjach zawartych na internetowej stronie CEIDG (www.ceidg.gov.pl): "Na podstawie CEIDG-1 ZUS automatycznie wystawia właściwy dokument zgłoszeniowy płatnika składek ZFA/ZIPA/ZBA/ZAA/ZWPA".
Czytelnik nie wspomniał w pytaniu, czy zamierza dokonać rejestracji jako podatnik VAT czynny. Jeśli tak, to konieczne będzie jeszcze złożenie druku zgłoszeniowego VAT-R. Złożyć go należy najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień rozpoczęcia sprzedaży towarów lub świadczenia usług objętych VAT. Składa się go w urzędzie skarbowym właściwym ze względu na miejsce wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (w przypadku osób fizycznych jest to urząd skarbowy właściwy ze względu na miejsce zamieszkania). Obecnie opłata za rejestrację wynosi 170 zł. Urząd potwierdza zgłoszenie, wydając w tej sprawie potwierdzenie zarejestrowania podmiotu jako podatnika (VAT-5). Warto zauważyć, że osoby posiadające podpis elektroniczny mogą złożyć VAT-R za pośrednictwem CEIDG.
Więcej informacji o zakładaniu firmy w serwisie naszego Wydawnictwa: www.zakladamyfirme.pl.
Co istotne, złożenie wniosku CEIDG-1 jest zwolnione z opłat. Przypominamy, że formularz CEIDG-1 można złożyć na kilka sposobów. Można tego dokonać osobiście w dowolnie wybranym urzędzie gminy bądź wysłać listem poleconym (wówczas wymagane jest notarialne poświadczenie podpisu). Ponadto można to zrobić on-line za pośrednictwem strony CEIDG: www.ceidg.gov.pl. Jednak w tym przypadku należy go podpisać podpisem elektronicznym z ważnym kwalifikowanym certyfikatem bądź profilem zaufanym.
|