Chcę założyć firmę. Nie mam jeszcze dla niej nazwy. Jakie wymagania w tym zakresie obowiązują? Czy nazwa może zawierać przymiotnikową formę nazwy geograficznej? Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
Czytelnik nie wskazał wprost w jakiej formie ma być prowadzona firma, jednakże z pytania wynika, że najprawdopodobniej będzie to jednoosobowa działalność gospodarcza.
Firmą osoby fizycznej jest jej imię i nazwisko. Nie wyklucza to jednak włączania do firmy pseudonimu lub określeń wskazujących na przedmiot działalności przedsiębiorcy, miejsce jej prowadzenia oraz innych dowolnie obranych określeń. Tak stanowi art. 434 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 1964 r. nr 16, poz. 93 ze zm.). Należy jednak mieć na uwadze, aby odzwierciedlały one rzeczywistą sytuację. Wszelkie "Dodatki, które mogą zostać dołączone do imienia i nazwiska, mają służyć lepszej identyfikacji przedsiębiorcy posługującego się firmą. Wbrew literalnemu brzmieniu przepisu art. 434 K.c. nie mogą być to dodatki obrane całkowicie swobodnie. Nie jest dopuszczalne posługiwanie się dodatkami, które mogą wprowadzić w błąd" (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 stycznia 2007 r., sygn. akt II GSK 268/06).
Dopuszczalne jest też umieszczanie w firmie tytułu naukowego, pod warunkiem, że przedsiębiorca rzeczywiście takim się posługuje i został mu on nadany zgodnie z przepisami ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.
Jeśli chodzi o kwestie dołączania do firmy określeń geograficznych, to w Kodeksie cywilnym brak jest jakichkolwiek uregulowań w tym zakresie. Swoje stanowisko w tej kwestii przedstawił Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 24 listopada 1993 r., sygn. akt I ACr 770/93. Wynika z niego, że dopuszczalne jest używanie w nazwie firmy nazw miast czy określeń geograficznych, o ile nie zakazują tego ustawy. W obowiązującym stanie prawnym brak jest przepisów ograniczających prawo posługiwania się nazwami miast. W wyroku Sądu przeczytać możemy m.in., że: "Nazwa "Gdańsk" nie jest nazwą jednostki samorządu terytorialnego, którą jest "Gmina Gdańsk", lecz nazwą geograficzną używaną powszechnie w kraju i za granicą. (…) Rzeczownikowa i przymiotnikowa forma nazwy geograficznej używana jest bez ograniczeń. Ograniczanie swobody korzystania z dobra powszechnego i skomercjalizowanie go wymaga ustawy. (…) przepis ustawy o samorządzie terytorialnym nie upoważnia rady gminy do ograniczenia używania nazw geograficznych i wprowadzania opłat za ich używanie. Nie istnieje też inna podstawa prawna takiej komercjalizacji".
Imię i nazwisko osoby fizycznej należy podać w firmie przedsiębiorcy w całości, bowiem niedopuszczalne jest stosowanie żadnych skrótów imienia czy nazwiska.
Czytelnik podczas doboru nazwy musi też pamiętać, że firma powinna się odróżniać dostatecznie od firm innych przedsiębiorców prowadzących działalność na tym samym rynku. Ponadto nie może w żadnym przypadku wprowadzać w błąd, w szczególności co do osoby przedsiębiorcy, przedmiotu działalności przedsiębiorcy, miejsca działalności czy źródeł zaopatrzenia.
|