W związku z pandemią koronawirusa i stale rosnącą liczbą zakażeń w Polsce obowiązuje podział na strefy. Mając na uwadze obecną sytuację epidemiczną, celem zabezpieczenia zdrowia farmaceutów i klientów, Naczelna Izba Aptekarska opracowała rekomendacje dla farmaceutów oraz podmiotów prowadzących apteki.
Na chwilę obecną w związku z dużym przyrostem zachorowań cała Polska objęta została żółtą strefą. Poza tym istnieje strefa czerwona ze specjalnymi zasadami.
W przypadku aptek zlokalizowanych w strefie żółtej NIA rekomenduje ograniczenie ilości klientów w lokalu apteki, w taki sposób, aby możliwe było zachowanie pomiędzy nimi 2-metrowego dystansu.
Na zewnątrz apteki w widocznym miejscu należy umieścić informację o liczbie klientów mogących przebywać w aptece oraz o obowiązku zasłaniania ust i nosa. Prowadzący aptekę zobowiązany jest wyznaczyć w aptece strefę buforową dla klientów oczekujących na obsługę.
Pracownicy zobowiązani są do jak najczęstszej dezynfekcji powierzchni eksponowanych m.in. blatów, klamek. W przypadku terminali do płatności kartami płatniczymi, dezynfekcja powinna być przeprowadzana każdorazowo po ich użyciu.
Personelowi apteki zakazuje się przechowywania i spożywania żywności i napoi poza pokojem socjalnym. Obowiązkowe jest codzienne pranie fartuchów ochronnych oraz masek ochronnych wielorazowego użytku.
NIA obligatoryjnie zaleca stosowanie rękawiczek ochronnych, środków dezynfekujących oraz zasłanianie ust i nosa maskami ochronnymi, w przypadku obsługi klientów przez okienka do sprzedaży nocnej lub w innych przypadkach obsługi bez dodatkowych przesłon zabezpieczających (szyb/pleksiglasu). W przypadku obecności przesłon zabezpieczających możliwe jest zastąpienie maseczki ochronnej przyłbicą. Konieczne jest zapewnienie klientom foliowych rękawiczek jednorazowych lub środków do dezynfekcji.
Ponadto NIA rekomenduje dokonywanie płatności bezgotówkowo. Jednak należy mieć na uwadze, że nie można traktować tej formy jako jedynej dopuszczalnej.
Zalecane jest ograniczenie wizyt osób trzecich, zatem na ten czas kierownik apteki powinien odwołać wszelkie wizyty przedstawicieli medycznych oraz handlowych.
Poza tym w okresie wzmożonego zagrożenia epidemicznego nakazuje się usunięcie z izby ekspedycyjnej wszystkich zbędnych przedmiotów, chodzi tu w szczególności o zabawki dla dzieci, dyspensery z wodą, ulotki czy kosze wyprzedażowe.
NIA poleca rozważyć wdrożenie rozwiązań pozwalających na zdalne wykonywanie obowiązków, takich jak np. składanie zamówień.
W aptekach od 1000 do 1200 obsługiwane mogą być wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia. Wyjątek stanowią sytuacje, w przypadku których wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w momencie zagrożenia życia lub zdrowia pacjenta.
W strefie czerwonej zasady są bardziej surowe, ponieważ tam notuje się najwięcej zakażeń. Poza wcześniej wymienionymi środkami ochronnymi NIA zaleca prowadzenie sprzedaży przez okienka do sprzedaży nocnej. Dodatkowo w celu zwiększenia bezpieczeństwa pracowników oraz wyeliminowania ryzyka transmisji wirusa pomiędzy pracownikami, należy w miarę możliwości dokonać ustalenia stałych zespołów pracujących na przeciwnych zmianach. Alternatywnym rozwiązaniem jest zmiana czasu pracy ze zmian 8-godzinnych na zmiany 12-godzinne co drugi dzień.
Powiaty i miasta znajdujące się od dnia 17 października 2020 r. w strefie czerwonej
|
|