W przypadku zmian w składzie wspólników spółki z o.o. zarząd zobowiązany jest w pierwszej kolejności zaktualizować księgę udziałów i listę wspólników. Modyfikacje te wymagają również wywiązania się z obowiązków wobec sądu rejestrowego (KRS), a mogą wiązać się także z koniecznością złożenia zgłoszenia do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR).
W świetle przepisów K.s.h. zarząd każdej spółki z o.o. musi prowadzić księgę udziałów. Powinny być w niej ujęte następujące informacje: nazwisko i imię albo firma (nazwa) i siedziba każdego wspólnika, adres, liczba i wartość nominalna jego udziałów oraz ustanowienie zastawu lub użytkowania i wykonywanie prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika. Stanowi o tym art. 188 § 1 K.s.h. (Dz. U. z 2022 r. poz. 1467 ze zm.). Regulacja ta wymaga także, aby w księdze udziałów wpisywane były wszelkie zmiany dotyczące osób wspólników i przysługujących im udziałów. Oznacza to, że zarząd zobowiązany jest prowadzić księgę na bieżąco. Dlatego też w razie np. sprzedaży udziałów, umorzenia udziałów konieczne jest zaktualizowanie danych w księdze udziałów.
Księga udziałów powinna być zaktualizowana po zaistnieniu zmian. W świetle art. 187 K.s.h. o skuteczności wobec spółki przejścia udziału oraz ustanowienia zastawu lub użytkowania decyduje chwila, gdy spółka otrzyma od jednego z zainteresowanych zawiadomienie o tym wraz z dowodem dokonania czynności. Poza tym regulacja ta przesądza, że poinformowanie spółki o zmianach to obowiązek zainteresowanych. Zatem to oni w przypadku zbycia (m.in. sprzedaży, darowania) udziałów (części udziału lub ułamkowej części udziału), ewentualnie ustanowienia zastawu lub użytkowania, powinni poinformować spółkę, a wówczas spółka ma obowiązek wpisać zmiany w księdze udziałów. W takich sytuacjach warto odnotować także datę poinformowania spółki o danym zdarzeniu.
Natomiast gdy w spółce przeprowadzana jest procedura taka jak podwyższenie/obniżenie kapitału zakładowego, uaktualnienie księgi udziałów i listy wspólników jest jednym z obowiązków związanych z daną procedurą. W ramach tych procedur dla zaistnienia zmian konieczne jest uzyskanie wpisu w KRS. Dopiero wtedy dochodzi np. do powstania nowych udziałów czy zwiększenia ich wartości. Mimo to, składając dokumenty do KRS o wpis zmian do rejestru, zarząd w liście wspólników powinien ująć dane, uwzględniając modyfikacje związane z podwyższeniem/obniżeniem kapitału zakładowego. Natomiast księga powinna być zaktualizowana po wpisie zmian do KRS.
Księga udziałów ma znaczenie wewnętrzne. Na zewnątrz, dla osób trzecich wobec spółki, istotne są dane wspólników ujawnione w KRS oraz w liście wspólników. W niej muszą być ujęte dane o wszystkich udziałowcach z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich oraz wzmianką o ustanowieniu zastawu lub użytkowania udziału.
Lista wspólników podlega złożeniu w aktach rejestrowych spółki. Po każdym wpisaniu zmiany w księdze udziałów zarząd składa sądowi rejestrowemu podpisaną przez wszystkich członków zarządu nową listę wspólników (art. 188 § 3 K.s.h.). Złożenie listy wspólników do sądu rejestrowego odbywa się na dwa sposoby. Lista ta stanowi załącznik do wniosku o zmianę danych wspólników w KRS. Wpisowi do KRS podlegają tylko udziałowcy, którzy samodzielnie lub łącznie z innymi posiadają co najmniej 10% kapitału zakładowego. W związku z tym złożenie wniosku o zmianę danych spółki w KRS jest konieczne w razie modyfikacji choćby jednej informacji dotyczącej grona takich wspólników czy samych danych dotyczących ilości czy łącznej wysokości udziałów posiadanych przez wspólników ujawnionych w KRS.
Gdy modyfikacje w gronie udziałowców nie wiążą się z rejestracją zmian w rejestrze przedsiębiorców, zarząd zobowiązany jest jedynie do złożenia wniosku o przyjęcie do akt rejestrowych nowej (aktualnej) listy wspólników. Może być ona przygotowana w postaci elektronicznej. Wymaga opatrzenia kwalifikowanym e-podpisem, podpisem zaufanym albo podpisem osobistym. Lista wspólników musi być podpisana przez wszystkich członków zarządu.
Jeśli w spółce obowiązuje zasada, że członków zarządu powołują wspólnicy (art. 201 § 4 K.s.h.), wówczas zarząd, posiadając informacje m.in. o zmianach w składzie wspólników, musi pamiętać także o sporządzeniu nowej listy uprawnionych do powoływania zarządu. Obowiązek jej złożenia do akt rejestrowych i aktualizacji, w tym jej treść, reguluje art. 19a ust. 5d ustawy o KRS (Dz. U. z 2023 r. poz. 685 ze zm.). W celu aktualizacji listy sądowi rejestrowemu należy przedłożyć nową listę.
Zarząd może przekazać tę listę analogicznie jak listę wspólników, tj. jako załącznik do e-wniosku o zmianę wpisu do KRS, ewentualnie wniosku o przyjęcie dokumentu do akt rejestrowych. Lista ta także może mieć postać elektroniczną (z e-podpisami wcześniej wymienionymi). Przepisy nie wymagają, aby lista ta była podpisana przez wszystkich członków zarządu. Wystarczające będzie jej podpisanie zgodnie ze sposobem reprezentacji obowiązującym w spółce.
Obowiązki spółki z o.o., która zrealizowała pierwsze zgłoszenie do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR), polegają na konieczności aktualizowania danych spółki i informacji o jej beneficjentach rzeczywistych. Definicja beneficjenta rzeczywistego zawarta jest w art. 2 ust. 2 pkt 1 ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (Dz. U. z 2023 r. poz. 1124 ze zm.), zwanej ustawą AML. Spółka musi zgłosić do CRBR wszystkich swoich beneficjentów rzeczywistych. Jeśli zatem zmiany dotyczące wspólników wiążą się z modyfikacją grona udziałowców będących beneficjentami rzeczywistymi spółki bądź ich danych podlegających ujawnieniu w CRBR (patrz ramka), to konieczne jest złożenie zgłoszenia do CRBR.
Informacje zgłoszone przez spółkę z o.o. do CRBR (tj. dane identyfikacyjne spółki oraz jej beneficjentów rzeczywistych) muszą być aktualizowane w terminie 14 dni od ich zmiany w KRS, a w razie zmian, dla których skuteczności nie jest wymagany wpis do KRS, w terminie 14 dni od dnia ich dokonania (art. 60 ust. 1a pkt 1 ustawy AML, zob. też art. 60 ust. 2-3 ustawy AML). Regulacja ta oznacza, że ze zgłoszeniem aktualizacji w CRBR należy czekać na wpis do KRS tylko wówczas, gdy wpis do KRS jest wymagany do tego, aby w danym podmiocie zaistniała zmiana. Jest to tzw. wpis konstytutywny (np. wpis dotyczący zmiany umowy spółki dotyczącej podwyższenia kapitału zakładowego - art. 255 § 1 K.s.h.).
W przypadku wpisów deklaratoryjnych (np. w razie sprzedaży udziałów) ze zgłoszeniem zmian do CRBR nie należy czekać na rejestrację zmian w KRS.
Spółka nie ma obowiązku składania NIP-8 do urzędu skarbowego. W przeciwieństwie do spółek osobowych spółka z o.o. jako spółka kapitałowa nie musi odrębnie informować administracji skarbowej o zmianach w składzie wspólników.
Dane spółki z o.o. w CRBR Obecnie informacje podlegające zgłoszeniu do CRBR zgodnie z art. 59 pkt 1 i pkt 2 ustawy AML odnośnie spółki z o.o. obejmują dane identyfikacyjne:
|
|