W spółce komandytowej będą podwyższane wkłady wspólników. Od tej czynności będzie zapłacony PCC. Czy PCC od podwyższenia wkładów w spółce komandytowej ciąży na wspólnikach, czy na spółce?
Na gruncie ustawy o PCC za zmianę umowy przy spółce osobowej (w tym komandytowej) uważa się m.in. wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki (art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy o PCC - Dz. U. z 2022 r. poz. 111). Podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów powiększających majątek spółki. Od tej wartości odejmuje się koszty związane z rejestracją takiej zmiany umowy spółki w KRS oraz wynagrodzenie notariusza za sporządzenie aktu notarialnego zmiany umowy spółki. W trybie tradycyjnym (a nie S24) zmiana umowy spółki komandytowej wymaga zachowania formy aktu notarialnego. Stawka PCC od umowy spółki i jej zmian wynosi 0,5%. Od daty wprowadzenia zmian do umowy spółka ma 14 dni na rozliczenie PCC. Nie dotyczy to jednak przypadku, gdy zmiana umowy spółki dokonywana jest w formie aktu notarialnego, wówczas to rejent zobowiązany jest załatwić formalności dotyczące PCC.
Obowiązek podatkowy przy umowie spółki i jej zmianach ciąży na spółce handlowej. Wynika tak z art. 4 pkt 9 ustawy o PCC. Dlatego też ciężar opłacenia PCC spoczywa na spółce jako podatniku. Powinna ona podatek uiścić sama i z własnych środków finansowych. W razie zmiany umowy spółki nie ma problemów praktycznych związanych z rozliczeniem PCC przez spółkę. Spółka bowiem istnieje i ma swój NIP.
Inaczej jest w sytuacji, gdy zawierana jest umowa spółki komandytowej. Samo zawarcie umowy takiej spółki nie wiąże się z powstaniem nowego podmiotu. Konieczny jest do tego bowiem wpis spółki do KRS (art. 109 § 1 K.s.h. - Dz. U. z 2020 r. poz. 1526 ze zm.). Po wpisie spółka automatycznie otrzymuje NIP i dopiero wtedy możliwe jest prawidłowe wypełnienie deklaracji PCC-3. Jednak z rozliczeniem PCC nie należy czekać do daty rejestracji w KRS. Co istotne, NSA w wyroku z dnia 6 września 2017 r., sygn. akt II FSK 2136/15, uznał, że dokonanie czynności cywilnoprawnej w postaci zawarcia umowy spółki komandytowej konstytuuje obowiązek podatkowy w PCC, obciążający osoby zawierające umowę, ponieważ, na podstawie art. 109 § 2 K.s.h., działają one i odpowiadają solidarnie za spółkę po jej zawiązaniu, a przed jej wpisem do rejestru. W przypadku zatem spółek osobowych handlowych w świetle ustawy podatnikiem jest spółka, mimo to przy zawarciu umowy spółki komandytowej faktycznie to wspólnicy powinni uiścić podatek (spółka powstanie dopiero z chwilą wpisu do KRS).
|