Pracownik został zapisany do PPK. Następnie zakończył pracę. Teraz ponownie zostanie zatrudniony przez pracodawcę. W międzyczasie pracodawca zmienił instytucję finansową, z którą ma zawartą umowę o prowadzenie PPK. Czy trzeba będzie zawrzeć dla niego kolejną umowę po rozpoczęciu zatrudnienia? Nadmieniam, że jest to osoba, która nie ukończyła 55 lat i podlega autozapisowi.
Zgodnie z wyjaśnieniami Polskiego Funduszu Rozwoju opublikowanymi na stronie internetowej www.mojeppk.pl, osoba zatrudniona staje się uczestnikiem PPK w momencie zawarcia dla niej umowy o prowadzenie PPK i pozostaje uczestnikiem PPK, nawet jeśli przestaje dokonywać wpłat do programu czy też zmieni się jej tytuł do ubezpieczeń społecznych lub obowiązek podlegania tym ubezpieczeniom. To samo tyczy się sytuacji ustania stosunku pracy. Zatem rozwiązanie umowy o pracę z pracownikiem, który jest uczestnikiem PPK, nie powoduje utraty przez niego statusu uczestnika PPK, gdyż nie prowadzi do rozwiązania wcześniej zawartej w jego imieniu i na jego rzecz umowy o prowadzenie PPK. Co ważne, jeżeli uczestnik PPK zostanie ponownie zatrudniony przez tego samego pracodawcę, wówczas nie musi on zawierać dla niego nowej umowy o prowadzenie PPK. Jednakże w przypadku opisywanym w pytaniu doszło do zmiany instytucji finansowej prowadzącej PPK dla pracodawcy. W związku z tym wcześniej zawarta dla tego pracownika umowa o prowadzenie PPK przestała obowiązywać i konieczne będzie ponowne zapisanie tego pracownika do PPK.
Warto przypomnieć, że podmiot zatrudniający zawiera umowę o prowadzenie PPK w imieniu i na rzecz osoby zatrudnionej nie wcześniej niż po upływie 14 dni zatrudnienia i nie później niż do 10. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym upłynął termin 3 miesięcy zatrudnienia, chyba że osoba zatrudniona zadeklaruje przed upływem tego terminu niedokonywanie wpłat do PPK, na podstawie deklaracji złożonej w formie pisemnej podmiotowi zatrudniającemu albo przestanie być w stosunku do tego podmiotu zatrudniającego osobą zatrudnioną. Tak stanowi art. 16 ust. 1 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2024 r. poz. 427). Do okresu zatrudnienia wlicza się okresy zatrudnienia z poprzednich 12 miesięcy, które miały miejsce w podmiocie zatrudniającym, a także okresy zatrudnienia w innych podmiotach zatrudniających, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podmiot zatrudniający jest następcą prawnym w stosunkach prawnych nawiązanych przez podmiot zatrudniający, który poprzednio zatrudniał osobę zatrudnioną. W efekcie może mieć miejsce taka sytuacja, że już z pierwszym dniem ponownego zatrudnienia pracownika jego pracodawca może zawrzeć umowę o prowadzenie PPK.
|