Spółka posiada samochód dostawczy o dmc 7,5 tony. Obecnie nie wykorzystuje go w prowadzonej działalności. Czy jest możliwe czasowe wycofanie pojazdu z ruchu w przypadku przedsiębiorstwa i czy będzie to miało wpływ na konieczność opłacania podatku od środków transportowych?
W związku z czasowym wycofaniem pojazdu z ruchu możliwe jest obniżenie składki OC nie mniej niż o 95%, ewentualnie zwrot składki za niewykorzystany okres ubezpieczenia, a także przerwa w obowiązku uiszczania podatku od środków transportowych. Zarejestrowane samochody ciężarowe i przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony mogą podlegać czasowemu wycofaniu z ruchu. Wycofaniu mogą też podlegać ciągniki samochodowe, pojazdy specjalne oraz autobusy.
Samochody osobowe również mogą zostać czasowo wycofane z ruchu w związku z koniecznością wykonania naprawy pojazdu wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji.
Czasowego wycofania pojazdu z ruchu dokonuje na wniosek właściciela pojazdu starosta właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na okres od 2 do 24 miesięcy. Okres ten może być przedłużony, jednak łączny okres wycofania pojazdu z ruchu nie może przekraczać 48 miesięcy, licząc od dnia wydania decyzji o jego czasowym wycofaniu z ruchu. Właściciel takiego pojazdu musi złożyć do depozytu w organie właściwym w sprawach rejestracji pojazdów dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, i tablice rejestracyjne. Składając wniosek o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu, właściciel składa oświadczenie, pod rygorem odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych oświadczeń, że pojazd ten wymaga wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji.
Wysokość opłat dla ciągnika samochodowego, pojazdu specjalnego, autobusu lub przyczepy/samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej od 3,5 tony na okres 2 miesięcy wynosi 80 zł. Opłatę powiększa się za każdy kolejny miesiąc czasowego wycofania pojazdu z ruchu o:
Po zakończeniu czasowego wycofania należy złożyć wniosek o przywrócenie pojazdu do ruchu i odebrać dowód oraz tablice rejestracyjne.
Obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych wygasa z końcem miesiąca, w którym została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu. Aktualizuje się natomiast od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek transportowy został dopuszczony ponownie do ruchu po upływie okresu, na jaki została wydana decyzja organu rejestrującego o czasowym wycofaniu tego pojazdu z ruchu.
Właściciel pojazdu jest zobowiązany zapewnić wycofanemu z ruchu pojazdowi postój poza drogą publiczną, strefą zamieszkania i strefą ruchu.
|