Zamawiający jest zobowiązany do sporządzenia rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach i przekazania go Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych w terminie do dnia 1 marca każdego roku następującego po roku, którego dotyczy sprawozdanie. Przygotowując sprawozdania do UZP za 2024 r., zamawiający mają wątpliwości, czy w tych sprawozdaniach powinni zamieszczać również informacje o zamówieniach udzielonych w związku z wystąpieniem powodzi.
Obowiązek sporządzenia i przekazania Prezesowi Urzędu Zamówień Publicznych rocznego sprawozdania dotyczy zamawiających, o których mowa w art. 4, art. 5 i art. 6 ustawy - Pzp (tj. zamawiających publicznych, sektorowych i subsydiowanych) udzielających w danym roku sprawozdawczym zamówień publicznych lub zawierających umowy ramowe w oparciu o przepisy ustawy - Pzp, bez względu na tryb udzielenia zamówienia publicznego lub zawarcia umowy ramowej. Do sporządzenia rocznego sprawozdania zobowiązany jest każdy zamawiający, który udzielił w danym roku sprawozdawczym zamówienia publicznego lub zawarł umowę ramową w oparciu o przepisy ustawy - Pzp, jak również zamawiający, który udzielił zamówień z wyłączeniem przepisów ustawy - Pzp w oparciu o podstawy wyłączenia określone tą ustawą oraz zamawiający, który nie stosował przepisów ustawy - Pzp przy udzielaniu zamówień ze względu na ich wartość niższą od progów kwotowych określonych w ustawie. Obowiązek przekazania rocznego sprawozdania nie ma zastosowania w odniesieniu do tych zamawiających, którzy w danym roku sprawozdawczym nie udzielili żadnego zamówienia ani nie zawarli żadnej umowy ramowej. Obowiązku przekazania sprawozdania nie mają również ci zamawiający, którzy zawarli wyłącznie umowy ramowe o wartości niższej od progów kwotowych określonych w ustawie - Pzp lub którzy udzielili wyłącznie zamówień o wartości co najmniej równej progom kwotowym określonym w art. 2 ust. 1 ustawy - Pzp bez stosowania ustawy - Pzp ze względu na wyłączenia obowiązku stosowania przepisów ustawy - Pzp przewidziane w innych ustawach.
Podmioty niebędące zamawiającymi, nawet jeżeli korzystały przy udzielaniu zamówień lub zawieraniu umów ramowych z procedur określonych ustawą - Pzp, nie sporządzają i nie przekazują rocznego sprawozdania.
Zakres informacji zawieranych w rocznym sprawozdaniu określono w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Technologii w sprawie zakresu informacji zawartych w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach, jego wzoru, sposobu przekazywania oraz sposobu i trybu jego korygowania (Dz. U. z 2021 r. poz. 2463).
Kwota wartości umowy, którą zamawiający jest zobowiązany podać w rocznym sprawozdaniu (tabele w sekcjach II-VII, z wyłączeniem sekcji IV), odnoszą się do wynagrodzenia ustalonego (wskazanego) w umowie w dniu nawiązania stosunku zobowiązaniowego. Zamawiający podaje w sprawozdaniu informację o całkowitej wartości umowy zawartej w roku, którego dotyczy sprawozdanie, nawet gdy umowa nie została jeszcze wykonana w całości, w tym także, gdy wykonawca nie przystąpił jeszcze do realizacji zamówienia i zamawiający nie wydatkował żadnych kwot z tego tytułu. Zmiana umowy w zakresie pierwotnie ustalonego wynagrodzenia nie ma wpływu na wartość udzielonego zamówienia podawaną w sprawozdaniu.
Obowiązek sprawozdawczy dotyczy zamówień, w odniesieniu do których w danym roku sprawozdawczym zawarto umowy, a zatem udzielono zamówienia. Obowiązkiem sprawozdawczym nie są objęte zmiany umów o zamówienie publiczne (aneksy). Jednak w przypadku, gdy zmiana umowy (aneks) w taki sposób modyfikuje umowę dotychczasową, że w istocie dochodzi do udzielenia nowego zamówienia, które wymagałoby przeprowadzenia postępowania w oparciu o przepisy ustawy - Pzp, to tego typu aneks, będący udzieleniem nowego zamówienia, podlega uwzględnieniu w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach.
O tym, jak uwzględnić w rocznym sprawozdaniu o udzielonych zamówieniach zamówienia udzielone z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy - Pzp, w oparciu o przepisy ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw, wypowiedział się UZP na swojej stronie internetowej www. gov.pl/web/uzp. Wyjaśniono tam, że:
"Obowiązek sprawozdawczy odnoszący się do umów zawieranych z wyłączeniem procedur określonych przepisami ustawy - Pzp dotyczy tylko przypadków wyszczególnionych w sekcji VIII rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach publicznych, zatytułowanej »Zamówienia udzielone z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy«.
Należy zauważyć, że sekcja VIII przedmiotowego sprawozdania nie obejmuje przypadków udzielania zamówień z wyłączeniem stosowania przepisów ustawy - Pzp przewidzianych zakresem innych ustaw, niż ustawa - Pzp, w tym na podstawie ustawy z dnia 1 października 2024 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.
W konsekwencji, zamawiający zasadniczo nie uwzględniają w treści rocznego sprawozdania o udzielonych zamówieniach informacji o zamówieniach udzielonych z wyłączeniem procedur stosowania ustawy - Pzp w oparciu o przepisy innych ustaw, w tym ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi oraz niektórych innych ustaw.
Jeśli jednak udzielając zamówienia, zamawiający nie stosował przepisów ustawy ze względu na wartość zamówienia, gdy na przykład wartość zamówienia klasycznego była niższa od kwoty 130.000 zł, powinien uwzględnić wartość takiego zamówienia w sekcji IX sprawozdania, w rubryce przeznaczonej dla informacji o udzielonych zamówieniach klasycznych, których wartość jest mniejsza niż 130.000 zł, zgodnie z dyspozycją § 1 ust. 1 pkt 10 rozporządzenia".
Sprawozdanie przekazuje się jedynie drogą elektroniczną (inne formy nie są akceptowane).
Przykładowe informacje, jakie należy podać w sprawozdaniu w odniesieniu do zamówień o wartości równej lub przekraczającej progi unijne, z wyłączeniem zamówień na usługi społeczne i inne szczególne usługi:
|
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.09.2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1320)
|