Pracodawcy chętnie dbają o podnoszenie kwalifikacji swoich pracowników. Wiąże się to z ponoszeniem wydatków. Co ważne, mogą oni wnioskować o wsparcie na ten cel m.in. w ramach Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Co roku ustalane są priorytetowe działania podlegające wsparciu. Kto i na jakie projekty szkoleniowe może w 2025 r. uzyskać dofinansowanie?
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS) jest narzędziem rynku pracy. Głównym celem KFS jest zapobieganie utracie zatrudnienia przez osoby pracujące z powodu kompetencji nieadekwatnych do wymagań rynku pracy, który nieustannie się zmienia. Ministerstwo ds. pracy co roku ustala priorytetowe działania podlegające dofinansowaniu (patrz ramka).
W ramach KFS finansowane mogą być:
Natomiast środki pochodzące z KFS nie mogą zostać przeznaczone m.in. na:
Pracodawca nie może otrzymać dofinansowania usług świadczonych przez usługodawcę, z którym jest powiązany osobowo lub kapitałowo. Przez powiązanie kapitałowe lub osobowe rozumie się wzajemne powiązania między pracodawcą lub osobami upoważnionymi do zaciągania zobowiązań w imieniu pracodawcy, polegające w szczególności na:
a) uczestniczeniu w spółce jako wspólnik spółki cywilnej lub spółki osobowej,
b) posiadaniu co najmniej 10% udziałów lub akcji,
c) pełnieniu funkcji członka organu nadzorczego lub zarządzającego, prokurenta, pełnomocnika,
d) pozostawaniu w związku małżeńskim, w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia lub w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli.
O środki z KFS ubiegać się może każdy pracodawca, który zatrudnia co najmniej jednego pracownika. Pracodawcą nie jest podmiot prowadzący działalność gospodarczą i niezatrudniający pracowników w ramach umowy o pracę, współpracujący wyłącznie ze współmałżonkiem, czy też zatrudniający osoby na podstawie umowy cywilnoprawnej.
Co ważne, sam pracodawca może też skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego przez KFS na takich samych zasadach jak jego pracownicy.
Podmiot uprawniony powinien złożyć wniosek u udzielenie wsparcia w odpowiedzi na ogłoszony konkurs. Można go złożyć zarówno w formie pisemnej, jak i elektronicznej. Dofinansowanie przyznawane jest na podstawie przyznanej liczby punktów. Projekt powinien przewidywać realizację chociaż jednego z priorytetów. PUP może rozpatrzyć pozytywnie wniosek pracodawcy, który nie wpisuje się w żaden z priorytetów jedynie wtedy, kiedy pozostaną w jego dyspozycji środki po rozpatrzeniu wniosków spełniających priorytety.
Wysokość udzielanej pomocy uzależniona jest od statusu wnioskodawcy. W przypadku mikroprzedsiębiorców ze środków KFS sfinansowanych może zostać do 100% kosztów kształcenia ustawicznego, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na jednego uczestnika. Natomiast w przypadku pozostałych firm pracodawca pokrywa 20% kosztów szkolenia.
Zasadniczo mechanizm finansowania działań obejmujących kształcenie ustawiczne pracowników i pracodawcy w ramach KFS zakłada prefinansowanie, a nie refundację kosztów.
Przyznawane wsparcie stanowi pomoc de minimis.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia (druk sejmowy nr 948). Ma ona zastąpić ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Projekt zawiera m.in. zmiany dotyczące udzielania pomocy z Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Proponowane jest zwiększenie dostępności środków - z pomocy na kształcenie ustawiczne mogłyby skorzystać wszystkie podmioty odprowadzające składki na Fundusz Pracy lub z nich zwolnione na mocy prawa. Skutkowałoby to objęciem wsparciem także samozatrudnionych oraz podmioty ustawowo zwolnione z tego obowiązku. Projekt zakłada rozszerzenie kategorii osób pracujących, które mogą skorzystać z kształcenia ustawicznego finansowanego z KFS, o osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.
Zmniejszony ma zostać limit dofinansowania - wsparcie do wysokości 70% kosztów kształcenia ustawicznego, co do zasady, będą mogły otrzymać wszystkie podmioty, a z pomocy do wysokości 90% kosztów będą mogły skorzystać mikropodmioty, u których w dniu złożenia wniosku zatrudnionych będzie nie więcej niż 9 osób. Obniżeniu miałaby też ulec z 300% do 200% przeciętnego wynagrodzenia kwota, jaką można przyznać rocznie na jednego uczestnika kształcenia ustawicznego.
Priorytety wydatkowania KFS w roku 2025
|
|