Na początku czerwca br. otwieram firmę budowlaną. Czy wszystkie odpady wytwarzane podczas świadczenia usług będą musiały być ewidencjonowane w BDO?
Przedsiębiorcy, którzy posiadają odpady, muszą prowadzić ich ewidencję elektronicznie w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO).
W ewidencji należy wykazywać wszelkie powstające i posiadane w firmie odpady. Z tym że nie trzeba prowadzić ewidencji dla odpadów wymienionych w rozporządzeniu Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie rodzajów i ilości odpadów, dla których nie ma obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów (Dz. U. z 2024 r. poz. 1644). Zwolnienie dotyczy łącznie 41 rodzajów odpadów dla określonych ilości wytwarzanych w ciągu roku. Wymieniono tam m.in.:
W razie przekroczenia w trakcie roku wskazanych ilości, trzeba uzyskać wpis do BDO i rozpocząć ich ewidencjonowanie.
Ewidencja odpadów w BDO musi być prowadzona zgodnie z katalogiem odpadów określonym w rozporządzeniu Ministra Klimatu w sprawie katalogu odpadów (Dz. U. z 2020 r. poz. 10). W praktyce, oznacza to, że należy osobno ewidencjonować poszczególne rodzaje odpadów. W tym celu w systemie BDO, w zakładce "Ewidencja odpadów", trzeba wybrać z listy te, które przedsiębiorca chce zaewidencjonować i następnie sukcesywnie dodawać informacje o ilości odpadów wytworzonych i przekazanych.
Poza tym, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą lub przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności wytwarzają jedynie odpady o składzie i charakterze odpadów komunalnych i są objęci systemem odbioru odpadów komunalnych, są traktowani jako wytwórcy odpadów komunalnych. Takie podmioty nie muszą prowadzić ewidencji ani rejestrować się w BDO. Odpady komunalne to odpady powstające w gospodarstwach domowych oraz odpady pochodzące od innych wytwórców odpadów, na przykład z firm i instytucji, które ze względu na swój charakter i skład są podobne do odpadów z gospodarstw domowych.
|