Chciałabym świadczyć usługi wirtualnej asystentki. Czy tego rodzaju czynności można wykonywać w ramach działalności nieewidencjonowanej? Czy trzeba będzie odprowadzać składki ZUS?
Wirtualna asystentka to osoba świadcząca szeroki wachlarz usług dostosowanych do potrzeb indywidualnych klienta. Jej głównym zadaniem jest dostarczanie wsparcia w zakresie usług administracyjnych czy organizacyjnych dla firm oraz osób prywatnych. Tego rodzaju usługi świadczone są przede wszystkim na zasadzie zdalnej współpracy.
Zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 5 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2024 r. poz. 236 ze zm.) działalność nieewidencjonowana (nierejestrowa) może być prowadzona przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, o którym mowa w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, i która w okresie ostatnich 60 miesięcy nie wykonywała działalności gospodarczej. Zatem w 2025 r. z obowiązku rejestracji firmy są zwolnione osoby, których przychód w danym miesiącu nie przekroczy kwoty 3.499,50 zł (tj. 4.666 zł × 75%).
Działalność nierejestrowa zarezerwowana jest dla osób fizycznych. Z możliwości prowadzenia firmy bez konieczności jej rejestracji zostali wykluczeni wspólnicy spółki cywilnej. Poza tym nie jest to dopuszczalne w przypadku działalności, która wymaga uzyskania koncesji, zezwolenia albo wpisu do rejestru działalności regulowanej. Zatem nie jest to możliwe np. w odniesieniu do świadczenia usług ochrony osób lub mienia czy usług detektywistycznych.
Na stronie serwisu rządowego Biznes.gov.pl wśród zalet prowadzenia takiej działalności wymienia się m.in. brak płatności składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne z tytułu działalności gospodarczej. Jednocześnie widnieje tam informacja, że jeżeli osoba wykonująca działalność nierejestrową wykonuje umowę o świadczenie usług lub umowę zlecenia, podlega ubezpieczeniom jako zleceniobiorca, wówczas podmiot zawierający z taką osobą umowę pełni obowiązki płatnika składek ZUS i powinien odprowadzić składki. Takie stanowisko zostało potwierdzone też w piśmie Ministerstwa Rozwoju i Technologii udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 14 marca 2023 r. Czytamy w nim, że: "(...) zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych... (Dz. U. z 2025 r. poz. 350 - przyp. red.) i art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych... (Dz. U. z 2024 r. poz. 146 ze zm. - przyp. red.), jeśli dana osoba wykonuje pracę na podstawie np. umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, to umowa taka stanowi już tytuł do ubezpieczeń (...). Odpłatne świadczenie usług jest zawsze związane z zawarciem przez strony umowy cywilnoprawnej, nawet jeśli nie ma ona formy pisemnej (tzn. jest zawarta ustnie)".
Tak więc, o ile spełnione są warunki określone w art. 5 Prawa przedsiębiorców, to wydaje się być dopuszczalne świadczenie usług wirtualnej asystentki w ramach działalności nieewidencjonowanej. Z tym że osoba taka podlega wówczas ubezpieczeniom jako zleceniobiorca. W tym przypadku obowiązek zgłoszenia do ubezpieczeń spoczywa na płatniku składek.
|