Osoby składające wniosek o wpis do CEIDG od 1 stycznia 2025 r. mają obowiązek posiadania adresu do doręczeń elektronicznych. Przedsiębiorców zarejestrowanych do 31 grudnia 2024 r. obowiązek ten obejmie dopiero od 1 października 2026 r. Od 1 stycznia 2025 r. znaczna część podmiotów publicznych jest zobligowana do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej. Od tego momentu adres do e-Doręczeń muszą posiadać również adwokaci, radcy prawni, doradcy podatkowi, doradcy restrukturyzacyjni, rzecznicy patentowi, a także notariusze.
Podmiot publiczny doręcza korespondencję wymagającą uzyskania potwierdzenia jej nadania lub odbioru z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego na adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych. Przywołana zasada została wprowadzona na mocy art. 4 ustawy o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2024 r. poz. 1045 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W przypadku braku możliwości doręczenia korespondencji na adres do e-Doręczeń podmiot publiczny będzie wykorzystywał publiczną usługę hybrydową.
Z dniem 1 stycznia 2025 r. obowiązek stosowania Krajowego Systemu Doręczeń Elektronicznych został nałożony na wiele podmiotów publicznych, w tym np. ZUS, KRUS oraz NFZ. Natomiast m.in. jednostki samorządu terytorialnego, sądy czy komornicy będą zobligowani do wdrożenia e-Doręczeń dopiero od 1 października 2029 r.
Publiczna usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) jest to usługa rejestrowanego doręczenia elektronicznego świadczona przez operatora wyznaczonego, tj. operatora pocztowego obowiązanego do świadczenia usług powszechnych. Na mocy decyzji prezesa UKE operatorem wyznaczonym w latach 2016-2025 jest Poczta Polska. Wiadomość między nadawcą i odbiorcą jest wysyłana poprzez system teleinformatyczny.
Publiczna usługa hybrydowa (PUH) służy natomiast do doręczeń przesyłek podmiotu publicznego, będącego nadawcą, mających postać elektroniczną, do odbiorcy, któremu nie można doręczyć przesyłki na skrzynkę do e-Doręczeń. Przesyłka doręczana takiemu odbiorcy ma postać papierową. W tym celu operator wyznaczony przekształca dokument elektroniczny w przesyłkę listową w celu doręczenia korespondencji do adresata.
Wdrożenie e-Doręczeń ma zmniejszyć koszty korespondencji urzędowej i umożliwić nadawanie, odbieranie i przechowywanie korespondencji w formie elektronicznej. Należy pamiętać, że adres do doręczeń elektronicznych to nie jest to samo co adres e-mail czy Elektroniczna Skrzynka Podawcza zlokalizowana na platformie ePUAP.
Utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz przyporządkowanie do niego skrzynki doręczeń, co do zasady, następuje na podstawie wniosku. Od 2025 r. adres ten jest tworzony automatycznie po otrzymaniu przez ministra właściwego do spraw informatyzacji danych przekazanych w związku z wnioskiem o wpis do CEIDG.
Podmioty niepubliczne wpisane do rejestru przedsiębiorców przed 2025 r. składają wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń z wykorzystaniem usługi on-line udostępnianej przez ministra właściwego do spraw gospodarki. Pozostałe podmioty składają wniosek za pośrednictwem usługi on-line udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji.
Minister właściwy do spraw informatyzacji prowadzi bazę adresów elektronicznych, w której gromadzone są adresy do doręczeń elektronicznych. Informacja w przedmiocie adresu do doręczeń elektronicznych osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG jest przekazywana automatycznie z bazy adresów elektronicznych CEIDG bezpośrednio po wpisaniu adresu do doręczeń elektronicznych do bazy adresów elektronicznych, jego zmianie lub wykreśleniu z tej bazy.
Do bazy adresów elektronicznych wpisuje się jeden adres do doręczeń elektronicznych dla jednego podmiotu.
W przypadku osoby fizycznej będącej przedsiębiorcą wpisanym do CEIDG, adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego, doradcy restrukturyzacyjnego, notariusza, rzecznika patentowego oraz komornika sądowego do bazy adresów elektronicznych wpisuje się adres do doręczeń elektronicznych na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania zawodu albo wykonywania czynności służbowych, niezależnie od adresu do doręczeń elektronicznych tej osoby wpisanego do bazy adresów elektronicznych, niezwiązanego z prowadzeniem działalności gospodarczej, wykonywaniem zawodu albo wykonywaniem czynności służbowych.
Doręczenia elektroniczne to odpowiednik tradycyjnych przesyłek listowych nadawanych za potwierdzeniem odbioru. Gwarantują identyfikację nadawcy oraz odbiorcy. Operator wyznaczony w ramach świadczenia publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego wystawia dowody wysłania i dowody otrzymania korespondencji.
Dowód otrzymania jest wystawiany po odebraniu korespondencji przekazanej na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego albo po upływie 14 dni od dnia wpłynięcia korespondencji przesłanej przez podmiot publiczny na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego, jeżeli adresat nie odebrał go przed upływem tego terminu. W tym przypadku korespondencję uznaje się za doręczoną w dniu następującym po upływie 14 dni od wskazanego w dowodzie otrzymania dnia wpłynięcia korespondencji na adres do doręczeń elektronicznych podmiotu niepublicznego.
Z dniem 1 lipca 2024 r. Krajowa Rada Komornicza we współpracy z Ministerstwem Sprawiedliwości i Pocztą Polską rozpoczęła wdrażanie e-Doręczeń w kancelariach komorniczych. W konsekwencji do 2029 r. komornicy będą mogli kierować korespondencję do stron postępowania egzekucyjnego zarówno w formie papierowej, jak również na adres do doręczeń elektronicznych. Niestety strony postępowania nie mogą korzystać z tego udogodnienia i korespondencję do komornika muszą kierować za pośrednictwem poczty tradycyjnej.
|