Prowadzimy niepubliczne przedszkole. W naszej opinii w latach 2012 i 2013 uzyskaliśmy dotację w zaniżonej wysokości. Czy możemy domagać się od gminy uzupełnienia jej wysokości?
TAK. Dotychczas wiele niejasności budziła kwestia, w jaki sposób podmiot prowadzący tego rodzaju placówkę miałby domagać się uzupełnienia przysługującej mu dotacji. Stanowisko w tej sprawie zajął Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 17 października 2014 r., sygn. akt II GSK 1700/14. Stwierdził, że z analizy przepisów o systemie oświaty wynika, iż brak jest podstaw do załatwienia tego rodzaju sprawy (polegającej na żądaniu ponownego obliczenia i wyrównania dotacji) w formie decyzji administracyjnej albo innego aktu lub czynności poddanych kontroli sądu administracyjnego. Z rozstrzygnięcia NSA wynika, iż: "Żądanie przez podmiot prowadzący niepubliczne przedszkole obliczenia i wypłaty dotacji na podstawie art. 90 ust. 2b ustawy o systemie oświaty, która to dotacja, zdaniem tego podmiotu, została wadliwie obliczona i wypłacona w zaniżonej wysokości, stanowi roszczenie o zapłatę z tytułu wadliwego obliczenia i w konsekwencji nieuzasadnionego obniżenia należnej dotacji.".
Niepubliczne placówki mogą się domagać od gminy uzupełnienia zaniżonej dotacji, występując z roszczeniem przed sądem powszechnym.
Z powyższego wynika, iż niepubliczne przedszkole uzupełnienia zaniżonej dotacji winno domagać się od gminy na drodze sądowej. W tym celu podmiot prowadzący przedszkole będzie musiał, samodzielnie wnieść pozew przeciwko tejże gminie.
Warto w tym miejscu przypomnieć, iż dotacje dla niepublicznych przedszkoli przysługują na każdego ucznia w wysokości nie niższej niż 75% ustalonych w budżecie danej gminy wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w przeliczeniu na jednego ucznia. Natomiast na ucznia niepełnosprawnego dotacja przysługuje w wysokości nie niższej niż kwota przewidziana na niepełnosprawnego ucznia przedszkola i oddziału przedszkolnego w części oświatowej subwencji ogólnej otrzymywanej przez jednostkę samorządu terytorialnego. Warunkiem uzyskania dotacji jest podanie organowi właściwemu do udzielania dotacji informacji o planowanej liczbie uczniów. Dokonać tego musi osoba prowadząca niepubliczne przedszkole w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielania dotacji. W przypadku braku na terenie gminy przedszkola publicznego, podstawą do ustalenia wysokości dotacji są wydatki bieżące ponoszone przez najbliższą gminę na prowadzenie przedszkola publicznego.
|