Chciałbym umieścić na lawecie reklamę mojego sklepu internetowego. Laweta wraz z reklamą ustawiona zostałaby na ulicy miasta (niedaleko siedziby firmy). Czy to prawda, że muszę w takim przypadku wnieść specjalną opłatę?
Zasadniczo, w myśl obowiązujących przepisów, zajęcie pasa drogowego na cele niezwiązane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg wymaga zezwolenia zarządcy drogi. Zezwolenie takie wydawane jest w drodze decyzji administracyjnej. O jego wydanie należy wystąpić m.in. w przypadku zamiaru umieszczenia w pasie drogowym reklamy. Powyższe wynika z art. 40 ust. 1 i 2 pkt 3 ustawy o drogach publicznych (Dz. U. z 2013 r. poz. 260).
Za zajęcie pasa drogowego należy wnieść opłatę.
W przypadku opisywanym przez Czytelnika należy rozstrzygnąć czy będziemy mieli do czynienia z zajęciem pasa drogowego i w związku z tym konieczne będzie wystąpienie o wydanie zezwolenia. Z orzecznictwa sądów administracyjnych wynika, że z zajęciem pasa drogowego mamy do czynienia w sytuacji, gdy laweta wraz z reklamą umieszczona zostaje w pasie drogowym w sposób stały. Potwierdził to m.in. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w wyroku z dnia 12 grudnia 2012 r., sygn. akt II SA/Sz 1096/12. Czytamy w nim m.in., że: "Samo umieszczenie reklamy na lawecie nie stanowi (…) podstawy do wymierzenia kary za zajęcie pasa drogowego. Organ winien wykazać, że reklama tego rodzaju zajmuje pas drogowy. Bezspornie winien być również wykazany czas zajmowania pasa drogowego bez wymaganego zezwolenia".
Reasumując, jeżeli Czytelnik zamierza umieścić na stałe w pasie drogowym lawetę wraz z zamieszczoną reklamą, to będzie konieczne wystąpienie do zarządcy drogi o wydanie zezwolenia i uregulowanie stosownej opłaty. Ustalana jest ona jako iloczyn liczby metrów kwadratowych powierzchni pasa drogowego zajętej przez rzut poziomy powierzchni reklamy, liczby dni zajmowania pasa drogowego i stawki opłaty za zajęcie 1 m2 pasa drogowego. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku zajęcia pasa drogowego:
a) bez zezwolenia zarządcy drogi,
b) z przekroczeniem terminu zajęcia określonego w zezwoleniu zarządcy drogi,
c) o powierzchni większej niż określona w zezwoleniu zarządcy drogi
- zarządca drogi wymierza, w drodze decyzji administracyjnej, karę pieniężną w wysokości 10-krotności należnej opłaty.
|