Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje nowa klasyfikacja PKD 2025, która zastąpiła wcześniejszą klasyfikację PKD 2007. Z tym że do końca 2026 r. trwa okres przejściowy, w którym do działalności oznaczonej przed 1 stycznia 2025 r. można stosować PKD 2007. Przedsiębiorca dokonujący w tym okresie aktualizacji swojego wpisu w CEIDG musi dodatkowo zaktualizować swoje PKD. Na co zwrócić uwagę? Jak dokonać aktualizacji?
Z początkiem 2025 r. wprowadzono do stosowania w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej Polską Klasyfikację Działalności PKD 2025. Stanowi ona załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) (Dz. U. z 2024 r. poz. 1936).
Zgodnie z § 2 ust. 1 wskazanego rozporządzenia równocześnie ze stosowaniem klasyfikacji PKD 2025 w statystyce, ewidencji i dokumentacji oraz rachunkowości, a także w urzędowych rejestrach i systemach informacyjnych administracji publicznej można stosować klasyfikację PKD 2007 do działalności oznaczonej zgodnie z tą klasyfikacją rozpoczętej przed 1 stycznia 2025 r., jednak nie dłużej niż do 31 grudnia 2026 r.
Nowa klasyfikacja PKD ma zastosowanie we wnioskach o wpis działalności do danego rejestru, w tym do CEIDG oraz we wnioskach o zmianę wpisu działalności do danego rejestru składanych od 1 stycznia 2025 r. Przykładowo muszą ją stosować przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą i w 2025 r. złożą wniosek o wpis do CEIDG. Stosować ją muszą też m.in. przedsiębiorcy już wpisani do CEIDG, którzy od 1 stycznia 2025 r. złożą wniosek o:
Aktualizacji dokonać muszą też przedsiębiorcy, którzy po 1 stycznia 2025 r. złożyli wniosek o wykreślenie wraz z opcją zmiany danych, na przykład adresu, ale wskażą jako datę zaprzestania wykonywania działalności datę po 1 stycznia 2025 r.
Przedsiębiorcy, którzy od 1 stycznia 2025 r. złożyli wniosek o wykreślenie lub z informacją o niepodjęciu działalności gospodarczej, nie muszą aktualizować kodów PKD według klasyfikacji PKD 2025.
Dokonując aktualizacji wpisu w CEIDG, np. z uwagi na fakt ustania małżeńskiej wspólności majątkowej, trzeba zaktualizować PKD. Zatem przedsiębiorca poza zmianą wykazywaną sekcji 23 formularza CEIDG-1 "Informacja o małżeńskiej wspólności majątkowej" musi zaktualizować dane w polu 5.1. "Rodzaje działalności gospodarczej". W razie potrzeby zgłoszenia większej liczby kodów wypełnia się załącznik CEIDG-RD.
Celem przeklasyfikowania PKD można skorzystać z kalkulatora powiązań PKD 2007 - PKD 2025, który dostępny jest w serwisie: www.kalkulatory.gofin.pl. Po wpisaniu w nim PKD 2007 dokonane zostanie automatyczne przeklasyfikowanie na PKD 2025 ze wskazaniem kodu wiodącego, tj. powiązania uproszczonego 1 : 1. Przykładowo przedsiębiorca, wpisując podklasę 47.82.Z - "Sprzedaż detaliczna wyrobów tekstylnych, odzieży i obuwia prowadzona na straganach i targowiskach" według PKD 2007 uzyska informację, że zgodnie z nową klasyfikacją PKD 2025 tego rodzaju działalność charakteryzują następujące kody:
We wniosku CEIDG-1 trzeba zaktualizować
Jeżeli we wpisie w CEIDG przedsiębiorca podał dodatkowe miejsca działalności, to musi zaktualizować listę kodów w każdym miejscu.
Składając wniosek CEIDG-1 o aktualizację wpisu w CEIDG, należy uzupełnić sekcje/pola, które są obowiązkowe - identyfikują przedsiębiorcę oraz te, które dotyczą danych ulegających zmianie. Jeżeli przedsiębiorca we wpisie posiada PKD według PKD 2007, musi też dokonać aktualizacji w tym zakresie.
W sekcji 01 "Rodzaj wniosku" trzeba zaznaczyć pole "2 - wniosek o zmianę wpisu w CEIDG oraz innych danych". Wskazać tutaj należy datę od kiedy stan faktyczny jest inny, niż był uwidoczniony w ewidencji. Każdy wniosek o zmianę danych powinien mieć wypełnione w szczególności sekcje pola:
W przypadku dokonywania zmian konieczne jest zaznaczenie znakiem "x" kwadratu przy nazwie sekcji/pola podlegającego aktualizacji i podanie nowego brzmienia zmienianej danej.
O ile jest to konieczne, należy dołączyć formularz:
Do wniosku CEIDG-1 można też załączyć formularz VAT-R - jeśli wnioskodawca chce zarejestrować się jako podatnik VAT lub zaktualizować poprzednie zgłoszenie. Możliwe jest też dołączenie formularzy ZUS: ZZA, ZWUA, ZUA, ZIUA oraz ZCNA.
Przykładowe sytuacje, kiedy przedsiębiorca musi dokonać aktualizacji wpisu w CEIDG:
|
|