W 2024 r. zrealizowałem przedsięwzięcie termomodernizacyjne polegające na zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej. Inwestycja dotyczyła budynku mieszkalnego jednorodzinnego, a na wydatki posiadam faktury wystawione przez czynnego podatnika VAT. Na fakturach widnieją tylko dane żony, z którą nie mam rozdzielności majątkowej. Wydatki zostały poniesione z naszego majątku wspólnego małżonków. Co prawda na dzień podpisania umowy oraz realizacji inwestycji żona była jedynym właścicielem nieruchomości, której dotyczyła inwestycja. Jednak w 2024 r. doszło do zawarcia umowy rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską o nieruchomość, która była przedmiotem zrealizowanego przedsięwzięcia. Czy w tej sytuacji mam możliwość skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej w PIT za 2024 r.?
"(...) Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem takiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.
(...) zgodnie z Objaśnieniami podatkowymi z 30 marca 2023 r. »Formy wsparcia przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w podatku dochodowym od osób fizycznych« warunek dotyczący tytułu prawnego musi być spełniony na moment zastosowania ulgi (rozliczenia podatkowego) w zeznaniu składanym za rok podatkowy, w którym podatnik poniósł wydatki kwalifikujące się do objęcia ulgą termomodernizacyjną.
Z ww. Objaśnień (...) wynika także, że jeżeli małżonkowie objęci są ustrojem wspólności majątkowej i są właścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego należącego do ich majątku wspólnego oraz wydatki zostały poniesione z majątku wspólnego małżonków, odliczenia wydatków może dokonać jeden z małżonków (oczywiście w granicach przysługującego mu limitu) albo oboje małżonkowie po 50% wydatków, lub w innej wybranej przez nich proporcji. W takiej sytuacji wystawienie faktury na imię i nazwisko tylko jednego małżonka nie ma znaczenia dla możliwości skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej. Wydatek dotyczy bowiem budynku mieszkalnego należącego do majątku wspólnego małżonków oraz został poniesiony z ich majątku wspólnego. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 11 grudnia 2024 r., nr 0115-KDIT2.4011.498.2024.2.ŁS)
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2025 r. poz. 111)
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2025 r. poz. 163)
|