Aktualny rozwój nauki i techniki, w wyniku którego na rynek trafiają zarówno urządzenia nowe, jak i udoskonalające te już funkcjonujące na rynku, sprawia, że urządzenia, które dotychczas nie były wykorzystywane w rehabilitacji, stają się również urządzeniami ułatwiającymi wykonywanie czynności życiowych osobom niepełnosprawnym. Przykładowo zainstalowanie na telefonie komórkowym oprogramowania lub aplikacji, które zmniejszają ryzyko negatywnych konsekwencji zdrowotnych, powoduje, że urządzenie to zyskuje indywidualny charakter, związany z niepełnosprawnością danej osoby, co w dalszej konsekwencji oznacza, że posiada on cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Tak rozstrzygnął Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 10 lutego 2025 r., nr 0112-KDIL2-1.4011.945.2024.3.MB.
Podatnik wskazał, że pozostająca na jego utrzymaniu żona posiada orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności i choruje na liczne choroby. Wydatki, które zamierza on jako utrzymujący osobę niepełnosprawną odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, ułatwiają jego żonie czynności życiowe i funkcjonowanie w związku z niepełnosprawnością. Wśród poniesionych przez niego i sfinansowanych z własnych środków wydatków znalazł się telefon komórkowy, w którym zostanie zainstalowana aplikacja do monitorowania sensorów używanych w codziennym funkcjonowaniu żony. Ponadto telefon ten ułatwi żonie komunikację z otoczeniem. W zaprezentowanej sytuacji podatnik chciał potwierdzenia, że zakup telefonu dla żony może rozliczyć w uldze rehabilitacyjnej.
Dyrektor KIS w wydanej interpretacji uznał - stosując argumentację wskazaną na wstępie - że telefon z zainstalowaną aplikacją można uznać za indywidualny sprzęt ułatwiający wykonywanie czynności życiowych, co również oznacza, że wydatki poniesione na jego nabycie podlegają rozliczeniu w zeznaniu rocznym w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Podkreślił przy tym, że art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o pdof dotyczący zakupu sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji nie wskazuje, że potrzeby wynikające z niepełnosprawności mają wynikać wprost z orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Jednak związek pomiędzy nabyciem telefonu komórkowego i instalacją w nim aplikacji do obsługi sensorów a niepełnosprawnością podatnik powinien wykazać w taki sposób, aby organy podatkowe mogły uznać, że urządzenia i ich oprogramowanie są niezbędne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej oraz, że ułatwiają jej wykonywanie czynności życiowych adekwatnie do potrzeb wynikających z jej niepełnosprawności. Ponadto podatnik powinien być w stanie udowodnić, że pomiędzy rodzajem nabytego przedmiotu a rodzajem niepełnosprawności istnieje ścisły związek, np. okazując się zaświadczeniem lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.
|