Pracownik zmarł pod koniec 2024 r., będąc na zwolnieniu lekarskim. Za okres chorobowej niezdolności do pracy przysługiwał mu zasiłek chorobowy. Świadczenie to wraz z wynagrodzeniem za dni przepracowane w grudniu 2024 r. wypłacimy w kwietniu 2025 r. żonie zmarłego pracownika. W jaki sposób powinniśmy rozliczyć te wypłaty w raportach ZUS?
Wynagrodzenie za pracę stanowi co prawda podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne, ale jeżeli nie zostanie wypłacone pracownikowi, tylko - po jego śmierci - jego rodzinie (tu: żonie), to pracodawca nie nalicza od takiej wypłaty żadnych składek. Tym samym nie należy go wykazywać w dokumentach rozliczeniowych składanych do ZUS.
Z kolei w razie śmierci ubezpieczonego przed podjęciem należnego mu zasiłku wypłaca się go osobom uprawnionym do podjęcia wynagrodzenia lub dochodu ubezpieczonego. Tak wynika z art. 65 ust. 2 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 2780 ze zm.). Śmierć pracownika przed podjęciem należnego mu zasiłku, do którego prawo wskutek śmierci uprawnionego nabywają osoby wskazane przepisami Kodeksu pracy, nie zmienia - dla celów ubezpieczeniowych - charakteru prawnego tego świadczenia pieniężnego.
Skoro więc świadczenie pieniężne za czas choroby należne po zmarłym pracowniku osobie do tego uprawnionej (tu: żonie zmarłego pracownika) jest traktowane jako zasiłek, to tak też należy je rozliczyć w raporcie ZUS RSA sporządzonym za miesiąc, w którym zostanie wypłacony zasiłek (tu: za kwiecień 2025 r.). W raporcie ZUS RSA jako osobę, za którą przysługuje świadczenie, płatnik powinien wykazać zmarłego pracownika. Jako kod tytułu ubezpieczenia należy w tym przypadku podać 30 00 X X, ponieważ zasiłek zostanie wypłacony w późniejszym miesiącu niż ten, w którym ustał tytuł do ubezpieczeń społecznych. Trzeba w nim także podać okres, za który przysługuje świadczenie, liczbę dni, odpowiedni kod, kwotę wypłaconego świadczenia.
Należy pamiętać, że pracodawca także w tym przypadku ma prawo do pomniejszenia należnych składek na ubezpieczenia społeczne o kwotę zasiłku chorobowego wypłaconego osobie, która nabyła do niego prawo (tu: żonie zmarłego pracownika).
|