Z dniem 1 stycznia 2025 r. mają wejść w życie przepisy o kasowym PIT. Przedsiębiorcy prowadzący działalność na własny rachunek rozliczający się z podatku dochodowego na podstawie podatkowej księgi przychodów i rozchodów, którzy przyjmą tę metodę rozliczeń, będą ujmować przychody dopiero po faktycznym otrzymaniu zapłaty za wydany towar albo wykonaną usługę, a koszty uzyskania przychodów po dokonaniu zapłaty za otrzymany towar lub wykonaną usługę.
Przepisy o kasowym PIT wprowadza ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Została ona już uchwalona przez Sejm i rozpatrzona przez Senat, który zgłosił 2 poprawki, więc wróciła do Sejmu, aby je przegłosowano (na dzień oddania niniejszego numeru GP do druku jeszcze to nie nastąpiło). Ustawa ma wejść w życie zasadniczo z dniem 1 stycznia 2025 r. Ma ona wprowadzić do ustawy o pdof m.in. nowe przepisy:
1) art. 14c, który wskazuje, że:
2) art. 22 ust. 4a, który określa, że koszty uzyskania przychodów poniesione w roku podatkowym, w którym podatnik stosuje metodę kasową, wynikające z transakcji dokonanych między podatnikiem a przedsiębiorcą, są potrącane w roku podatkowym, w którym zostało uregulowane zobowiązanie, nie wcześniej jednak niż w dacie poniesienia kosztu,
3) art. 24a ust. 1da, który nakłada na podatników stosujących metodę kasową obowiązek prowadzenia ewidencji faktur dokumentujących przychody rozliczane tą metodą, zawierającej: datę wystawienia faktury, numer faktury, kwotę należności wynikającą z faktury oraz datę uregulowania należności.
Równolegle przygotowywana jest nowelizacja rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544) wprowadzająca z dniem 1 stycznia 2025 r. do rozporządzenia przepis stanowiący, że wartość spisu z natury pomniejsza się o koszty uzyskania przychodów poniesione na nabycie towarów, które nie zostały potrącone zgodnie z art. 22 ust. 4a ustawy o pdof. Regulacja ta pozwoli na pomniejszenie wartości spisu z natury o wartość towarów ujętych w tym spisie, które w danym roku podatkowym nie zostały zaksięgowane (ponieważ nie zostały opłacone). Nowelizacja rozporządzenia jest obecnie na etapie konsultacji publicznych.
Wprowadzenie kasowego PIT ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców, przeciwdziałając zatorom płatniczym, ale w obszarze ewidencyjnym jest to rozwiązanie dość skomplikowane. Trzeba bowiem zaprowadzić odrębną ewidencję faktur przychodowych rozliczanych tą metodą, która umożliwi monitorowanie płatności tych faktur (a także upływu 2 lat od daty ich wystawienia), niezbędne dla odpowiedniego wpisania ich do księgi podatkowej i tym samym rozliczenia podatkowego we właściwym okresie. Ponadto, mimo że nie wynika to z przepisów, należałoby w podobny sposób monitorować płatność faktur kosztowych w celu właściwego ich ujęcia w księdze i rozliczenia w kosztach danego okresu. Tu dodatkowo trzeba pamiętać o tym, że jeżeli zobowiązanie zostanie uregulowane przed datą poniesienia kosztu uzyskania przychodów, np. przed datą wystawienia faktury, to koszt będzie potrącany najwcześniej w dacie jego poniesienia, np. w dacie wystawienia faktury (przykład). Poza tym wymagane będzie zidentyfikowanie faktur kosztowych dotyczących ujętych w spisie z natury towarów handlowych, materiałów podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów, z podziałem na opłacone i nieopłacone (także częściowo opłacone), dla prawidłowego rozliczenia spisu. Duży problem wystąpi wówczas przy wycenie wyrobów gotowych czy produkcji w toku.
Ponadto do przychodów i kosztów nieobjętych metodą kasową trzeba będzie stosować podstawowe zasady ewidencji w księdze i uwzględniania podatkowego - oprócz przychodów i kosztów dotyczących zbycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych będzie to dotyczyło transakcji z osobami niebędącymi przedsiębiorcami (a np. pracownikami, klientami będącymi osobami fizycznymi), a także transakcji między przedsiębiorcami nieudokumentowanych fakturami (np. umów ubezpieczeń majątkowych).
Metoda kasowa w PIT nie zmienia zasad rozliczania faktur w VAT, trzeba będzie więc pamiętać także o różnych sposobach uwzględniania wystawionych i otrzymanych faktur dla celów pdof i VAT.
Podsumowując, przed przyjęciem metody kasowej w PIT należy rozważyć wszelkie aspekty związane z jej stosowaniem.
Przykład Zakładając, że przepisy o kasowym PIT wejdą w życie w obecnym kształcie, podatnik rozpoczynający w 2025 r. działalność gospodarczą na własny rachunek, który wybrał tę metodę, otrzymaną fakturę za zakup dostarczonych wraz z nią towarów handlowych, wystawioną w dniu 8 stycznia 2025 r., ujmie w kolumnie 10 księgi podatkowej "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu":
|
|