Prowadzę hurtownię. Nabywca zwrócił mi sprzedany mu w zeszłym miesiącu towar, co udokumentowałem fakturą korygującą. Czy w tej sytuacji w podatkowej księdze przychodów i rozchodów powinienem zmniejszyć przychód w kolumnie 7, czy zwiększyć koszty uzyskania przychodów w kolumnie 10?
Podatnik powinien zmniejszyć przychód w kolumnie 7 podatkowej księgi. |
Przychody z działalności gospodarczej stanowią kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Tak wynika z art. 14 ust. 1 updof. Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów przychód ze sprzedaży towarów handlowych ewidencjonują w kolumnie 7 "wartość sprzedanych towarów i usług".
Zwrot przez nabywcę zakupionego towaru powoduje u podatnika obowiązek wystawienia faktury korygującej i skorygowania przychodów o wartość dokonanego zwrotu. Jak bowiem stanowi art. 14 ust. 1m updof, jeżeli korekta przychodu nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie przychodów osiągniętych w okresie rozliczeniowym, w którym została wystawiona faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Zatem w momencie sprzedaży towaru u sprzedającego powstaje z tego tytułu przychód należny. Natomiast w momencie zwrotu towaru przychód w wysokości wartości zwróconego towaru przestaje być należny. Wówczas sprzedawca powinien pomniejszyć przychód o wartość zwróconych towarów, a w kolumnie 7 księgi dokonać stosownego zapisu ze znakiem minus lub kolorem czerwonym.
Zwróconych towarów nie należy ewidencjonować w kolumnie 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu", ponieważ kolumna ta przeznaczona jest do wpisywania zakupionych materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Otrzymanie zwrotu uprzednio sprzedanych towarów nie jest równoznaczne z ich zakupem.
|