Z dniem 1 stycznia 2024 r. przedsiębiorca przeszedł z ksiąg rachunkowych na księgę podatkową. W lipcu 2024 r., po zatwierdzeniu sprawozdania za 2023 r., otrzymał fakturę korygującą zmniejszającą wartość towarów zakupionych w 2023 r. Jak ją rozliczyć? Czy wpisać ją do księgi?
Zgodnie z art. 22 ust. 7c ustawy o pdof, jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty.
Jeśli więc faktura dotyczy przyznanego rabatu lub zwrotu do zakupu towarów dokonanego w 2023 r., należy ująć ją w księdze za lipiec 2024 r., tj. wpisać jej wartość ze znakiem minus w kolumnie 10 "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu". Jeżeli w tym okresie rozliczeniowym podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów uzyskania przychodów jest niższa niż kwota zmniejszenia, trzeba zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty (art. 22 ust. 7d ustawy o pdof). W takim przypadku zapisu na podstawie otrzymanej faktury korygującej należy dokonać w kolumnie 8 "Pozostałe przychody" (ze znakiem plus).
Gdyby jednak korekta dotyczyła błędu popełnionego w 2023 r., należałoby na jej podstawie skorygować zeznanie roczne za 2023 r. Nie należy jej ujmować w księdze podatkowej za 2024 r. w kolumnach branych pod uwagę przy ustalaniu dochodu podatkowego za ten rok. Informację o niej można ewentualnie wpisać w kolumnie 17 "Uwagi". Nie można jej również ująć w księgach rachunkowych za 2023 r., gdyż księgi rachunkowe za 2023 r. po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego za ten rok zostały już ostatecznie zamknięte i nie ma możliwości wprowadzenia do nich żadnego zapisu.
|