Od niedawna prowadzę działalność gospodarczą, z której dochód ustalam w oparciu o księgę podatkową. Zakupiłam samochód osobowy, który jest środkiem trwałym w mojej firmie. Używam go do celów mieszanych. Czy w takim przypadku wydatki na abonament radiowy za radio w tym samochodzie powinnam ujmować w księdze w całości, czy w ramach limitu 75% wydatku?
Jeśli Czytelniczka opłaca abonament radiowy za radioodbiornik w samochodzie osobowym używanym do celów mieszanych, to może wpisać do księgi jako koszt 75% opłaty za ten abonament.
Zasadniczo nie uważa się za koszty uzyskania przychodów 25% poniesionych wydatków z tytułu kosztów używania samochodu osobowego na potrzeby działalności gospodarczej, jeżeli samochód ten jest wykorzystywany również do celów niezwiązanych z tą działalnością. Stanowi o tym art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof (Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.). W katalogu wydatków eksploatacyjnych, objętych limitem w związku z wykorzystywaniem samochodu osobowego do celów mieszanych, znajduje się m.in. abonament radiowy wyłącznie za radio wykorzystywane w samochodzie. Wykaz takich wydatków zawarty jest w wydanych przez Ministra Finansów objaśnieniach podatkowych z dnia 9 kwietnia 2020 r. pt. "Wykorzystywanie samochodu osobowego w prowadzonej działalności - zmiany w podatkach dochodowych od 2019 roku". Dokument ten jest dostępny w formie pliku pdf na stronie internetowej www.gov.pl/web/finanse, w zakładce Aktualności/Ostrzeżenia i wyjaśnienia podatkowe.
Zatem wydatki na abonament w kwocie stanowiącej 75% opłaty abonamentowej za radio w firmowym samochodzie osobowym używanym do celów mieszanych Czytelniczka może ująć w księdze w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Podstawą tego zapisu może być np. wyciąg bankowy potwierdzający uregulowanie opłaty.
|