POLECAMY |
||
Otrzymałem w dniu 3 stycznia 2023 r. fakturę korygującą (zmniejszającą cenę) do faktury zakupu z dnia 28 grudnia 2022 r. Przyczyną korekty był błąd w wystawionej pierwotnie fakturze. Czy korekta powinna być zaksięgowana według daty wystawienia, czyli 3 stycznia 2023 r.?
NIE. Korektę w sytuacji opisanej w pytaniu należy ująć w księdze podatkowej za grudzień 2022 r.
Jeżeli korekta kosztu uzyskania przychodów, w tym odpisu amortyzacyjnego, nie jest spowodowana błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką, korekty dokonuje się poprzez zmniejszenie lub zwiększenie kosztów uzyskania przychodów poniesionych w okresie rozliczeniowym, w którym została otrzymana faktura korygująca lub, w przypadku braku faktury, inny dokument potwierdzający przyczyny korekty. Gdy w tym okresie rozliczeniowym podatnik nie poniósł kosztów uzyskania przychodów lub kwota poniesionych kosztów jest niższa niż kwota zmniejszenia, podatnik jest obowiązany zwiększyć przychody o kwotę, o którą nie zostały zmniejszone koszty. Tak stanowią art. 22 ust. 7c i ust. 7d ustawy o pdof.
Z przepisów tych wynika, że fakturę korygującą koszty wystawioną na okoliczność inną niż błąd należy uwzględnić w księdze w dacie jej otrzymania. W sytuacji przedstawionej w pytaniu mamy jednak do czynienia z błędem popełnionym w wystawionej fakturze pierwotnej, zawyżającym cenę zakupu. W takim przypadku korekty kosztu na podstawie wystawionej faktury korygującej należy dokonać wstecz, tj. miesiącu, w którym koszt został nieprawidłowo ujęty. W księdze podatkowej trzeba zatem wpisać fakturę korygującą w tej samej kolumnie, w której uprzednio ujęto nieprawidłową kwotę na podstawie faktury pierwotnej. Zapisu zmniejszającego koszty dokonuje się ze znakiem minus. Jeśli dochód za grudzień 2022 r. został już rozliczony, należy po wpisaniu faktury korygującej go zweryfikować.
|