Dochód do opodatkowania ustalam na podstawie księgi podatkowej. Chciałbym uniknąć dokonywania codziennie wpisów dotyczących przychodów. Czy w księdze można wpisywać przychody za dany miesiąc jednym zbiorczym zapisem?
TAK. Przepisy rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544) dopuszczają w określonych przypadkach zbiorcze ewidencjonowanie przychodów w księdze podatkowej.
Za datę powstania przychodu z działalności gospodarczej uważa się dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień wystawienia faktury albo uregulowania należności. Jeżeli strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze, nie rzadziej niż raz w roku. W pozostałych przypadkach za datę powstania przychodu uznaje się dzień otrzymania zapłaty. Tak wynika z art. 14 ust. 1c-1i ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.).
Jak stanowi § 27 ust. 3 rozporządzenia, podatnicy mają możliwość dokonywania wpisów do księgi podatkowej na zasadach określonych dla biur rachunkowych. Jeśli korzystają z niej, zapisów w księdze dotyczących przychodów powinni dokonywać w porządku chronologicznym na podstawie sum miesięcznych przychodów wynikających z ewidencji sprzedaży lub danych z raportów fiskalnych, w czasie zapewniającym prawidłowe i terminowe rozliczenia z budżetem, lecz nie później niż do dnia 20. każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (por. § 27 ust. 1 rozporządzenia).
Możliwość ujęcia przychodów ze sprzedaży towarów i usług zbiorczym zapisem raz w miesiącu daje podatnikom m.in. § 20 ust. 1 rozporządzenia. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli prowadzona jest odrębna ewidencja, o której mowa w art. 109 ust. 1 lub ust. 3 ustawy o VAT (Dz. U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.), zapisy w księdze dotyczące przychodów ze sprzedaży towarów i usług mogą być dokonywane na koniec miesiąca łączną kwotą wynikającą z miesięcznego zestawienia sporządzonego na podstawie danych wynikających z tej ewidencji. W takim zestawieniu trzeba zamieścić co najmniej datę i kolejny numer zestawienia oraz sumę przychodów ze sprzedaży pomniejszoną o należny podatek VAT, a także o wartość towarów i usług niestanowiącą przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym i powiększoną o przychody nieobjęte obowiązkiem ewidencjonowania dla celów podatku VAT.
Ponadto podatnicy, którzy dokonują sprzedaży nieudokumentowanej i prowadzą ewidencję sprzedaży, o której mowa w § 7 ust. 1 rozporządzenia, mogą dokonywać zapisów w księdze dotyczących przychodów wykazanych w tej ewidencji, w jednej pozycji na koniec każdego miesiąca (§ 18 ust. 5 rozporządzenia). Powinna ona zawierać co najmniej numer kolejny wpisu, datę uzyskania przychodu nieudokumentowanego fakturami, rachunkami oraz wysokość tego przychodu. Ewidencja sprzedaży powinna być zbroszurowana, a jej karty ponumerowane. Zwolnieni z prowadzenia takiej ewidencji są podatnicy, którzy sprzedaż rejestrują w kasach fiskalnych (por. § 7 ust. 3 rozporządzenia).
Jeśli podatnik stosuje kasę rejestrującą, to zapisów w księdze dotyczących przychodów może dokonywać raz w miesiącu. Jak stanowi bowiem § 19 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia, przedsiębiorcy ewidencjonujący obrót przy zastosowaniu kas rejestrujących, zapisów w księdze dotyczących przychodów dokonują na podstawie danych wynikających z raportów dobowych lub na koniec każdego miesiąca na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych. Dane te trzeba skorygować o kwoty mające wpływ na wysokość przychodów (np. zwroty towarów, uznane reklamacje, oczywiste pomyłki), wynikające z odrębnych ewidencji albo opisane na odwrocie raportu fiskalnego.
|