Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Czy pustą fakturę trzeba ujmować w księdze podatkowej?
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Czy pustą fakturę trzeba ujmować w księdze podatkowej?

Gazeta Podatkowa nr 83 (1958) z dnia 17.10.2022
Karolina Paszkowska

Jeden z naszych kontrahentów we wrześniu 2022 r. wystawił przez pomyłkę na naszą firmę fakturę za towary, których nie kupiliśmy. W tym samym miesiącu otrzymaliśmy fakturę korygującą do zera wcześniejszą fakturę. Czy możemy tych faktur nie wprowadzać do księgi podatkowej?

TAK. Faktury wystawionej przez pomyłkę, która nie dokumentuje faktycznego zdarzenia, ani jej korekty Czytelnicy nie muszą wpisywać do księgi.

Ujęciu w księdze podatkowej podlegają faktury dokumentujące faktycznie poniesione koszty uzyskania przychodów, którymi są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Jeśli otrzymaną fakturę kontrahent wystawił przez pomyłkę i nie dokumentuje ona zdarzenia gospodarczego, które faktycznie miało miejsce, nie można uznać, że podatnik poniósł koszt uzyskania przychodów. Dlatego tzw. pustej faktury nie należy wprowadzać do księgi podatkowej w kolumnach przeznaczonych do ewidencji kosztów uzyskania przychodów. Dotyczy to również faktury korygującej tę fakturę (do zera).

Gdyby jednak podatnik nie zorientował się, że faktura została wystawiona przez pomyłkę i wpisał taką pustą fakturę kosztową w dacie jej wystawienia do księgi podatkowej, to powinien dokonać korekty kosztów w księdze, wpisując do niej w tym samym miesiącu wartości wynikające z otrzymanej faktury korygującej ze znakiem minus lub na czerwono. Zapis korygujący, który zmniejszy do zera kwotę wcześniej ujętego kosztu, powinien zostać dokonany w tej samej kolumnie, w której uprzednio, na podstawie faktury pierwotnej, wpisano koszt. Takie postępowanie nie powinno być kwestionowane podczas ewentualnej kontroli prowadzonej przez organy podatkowe.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.