Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Ewidencja dla potrzeb rozliczenia dotacji unijnej a księga
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ewidencja dla potrzeb rozliczenia dotacji unijnej a księga

Gazeta Podatkowa nr 75 (1950) z dnia 19.09.2022
Dorota Przybyszewska

Prowadzę księgę podatkową i otrzymałem dotację unijną do zakupu środków trwałych. Jak zaprowadzić ewidencję dla potrzeb rozliczenia tej dotacji w przypadku księgi podatkowej?

Jeżeli u podatnika występuje obowiązek wyodrębnienia w prowadzonej ewidencji zdarzeń dotyczących dotacji unijnych, to żeby się z niego wywiązać, może dokonywać odpowiednich zapisów w kolumnie 17 księgi "Uwagi".

Podatkowa księga przychodów i rozchodów jest uproszczonym urządzeniem ewidencyjnym, przewidzianym do ujmowania przychodów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów. Tymczasem dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie m.in. środków trwałych, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych, nie stanowią przychodu dla celów podatkowych, na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.). Zatem środki pieniężne otrzymane na rachunek bankowy tytułem dotacji na zakup środka trwałego nie podlegają ujęciu w księdze podatkowej w kolumnach przeznaczonych do ewidencji przychodów do opodatkowania. Z kolei w myśl art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdof nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpisów z tytułu zużycia środków trwałych od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Stąd w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" nie powinno się ujmować odpisów amortyzacyjnych dokonanych od środków trwałych w części sfinansowanej otrzymaną dotacją.

Jeśli podatnik najpierw zakupił środki trwałe, wprowadził je do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych i rozpoczął ich amortyzację (wpisując odpisy amortyzacyjne w kolumnie 13 księgi), a potem otrzymał dotację na ich zakup, w miesiącu otrzymania dotacji powinien wyliczyć, jaka część odpisów amortyzacyjnych nie stanowi zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o pdof kosztów uzyskania przychodów. Odpisy dokonywane od miesiąca, w którym otrzymano dotację, należy wpisywać w kolumnie 13 księgi tylko w kwocie, która może być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. Z kolei w odniesieniu do dokonanych już wcześniej odpisów amortyzacyjnych (ujętych w księdze w kolumnie 13) - od miesiąca następującego po miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania do miesiąca poprzedzającego otrzymanie dotacji - trzeba dokonać zmniejszenia kwoty tych odpisów o część niestanowiącą kosztów podatkowych. Gdyby podatnik dokonał jednorazowego odpisu amortyzacyjnego od zakupionego środka trwałego, otrzymana później dotacja spowoduje konieczność korekty tego odpisu do wysokości kwoty, która nie została pokryta dotacją.

Jedyne obowiązkowe zapisy w księdze podatkowej dokonywane na okoliczność otrzymania dotacji do zakupu środka trwałego wiążą się więc z ewentualną korektą dokonanych odpisów amortyzacyjnych od tego środka trwałego, ujmowanych w kolumnie 13 księgi. Korekty w przypadku otrzymania dotacji można dokonać w oparciu o decyzję o przyznaniu dotacji lub wyciąg bankowy potwierdzający wpływ dotacji na rachunek bankowy podatnika - w zależności od tego, które zdarzenie miało miejsce jako pierwsze. Natomiast nie ma przeszkód, by wszelkie dodatkowe wymagane informacje dotyczące dotacji unijnej zostały wprowadzone do kolumny 17 księgi "Uwagi". Kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania uwag co do treści zapisów w kolumnach 2-16 księgi, może też być wykorzystywana do ewidencji przychodów, których wysokość nie ma wpływu na podstawę opodatkowania i wysokość należnego podatku. Innym miejscem na wpisanie tego typu wyjaśnień i dodatkowych informacji jest kolumna 15, która jest wolna i można w niej ujmować inne zaszłości gospodarcze poza wymienionymi w kolumnach 1-13. Potwierdzają to objaśnienia zawarte w pkt 16 i pkt 18 załącznika nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544).

Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.