Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Sprzedaż budynku w księdze podatkowej
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Sprzedaż budynku w księdze podatkowej

Gazeta Podatkowa nr 103 (1874) z dnia 27.12.2021
Karolina Paszkowska

Dokonaliśmy sprzedaży (zwolnionej z VAT) budynku wraz z gruntem zaliczonych do firmowych środków trwałych. W 1997 r. zakupiliśmy budynek oraz prawo wieczystego użytkowania gruntu, które w 1998 r. zostało przekształcone w prawo własności. Budynek nie został w pełni zamortyzowany. W jaki sposób należy ująć tę sprzedaż w księdze podatkowej?

Cała kwota przychodów z odpłatnego zbycia firmowego budynku, zaliczonego do środków trwałych, stanowi przychód z działalności gospodarczej, który należy ująć w księdze podatkowej w kolumnie 8 "Pozostałe przychody". Z pytania wynika, że sprzedany budynek nie został w pełni zamortyzowany, więc jego nieumorzoną wartość Czytelnicy powinni wpisać do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Grunt, na którym posadowiony jest budynek, nie podlega amortyzacji, więc w kolumnie 8 należy ująć przychód z jego sprzedaży, a do kolumny 13 wpisać jego wartość początkową, w jakiej ujęto go w 1998 r. w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Podstawą ujęcia przychodu w księdze może być wystawiona przez podatnika faktura dokumentująca sprzedaż budynku (łącznie z gruntem). W miesiącu sprzedaży budynek oraz grunt należy usunąć z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Można tego dokonać np. w oparciu o dowód "LT - Likwidacja środka trwałego".

Przychodem z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. a) ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.), są przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku będących m.in. środkami trwałymi, podlegającymi ujęciu w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Jego wartość ujmuje się w księdze, na podstawie dowodu dokumentującego sprzedaż, np. faktury, w kolumnie 8. Jak wynika bowiem z pkt 8 objaśnień stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544), kolumna ta jest przeznaczona do wpisywania pozostałych przychodów, np. przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku.

Gdy sprzedawany środek trwały nie został w pełni umorzony, jego niezamortyzowaną wartość trzeba wpisać do księgi podatkowej jako koszt w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Jak określa bowiem art. 23 ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof, jeśli środek trwały w momencie sprzedaży nie jest całkowicie zamortyzowany, to podatnik ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na jego nabycie, pomniejszone o sumę odpisów amortyzacyjnych. Chodzi tu zarówno o odpisy, które zaliczone zostały do kosztów uzyskania przychodów, jak i te niestanowiące kosztów podatkowych. Warto zaznaczyć, że ostatniego odpisu amortyzacyjnego od zbywanego budynku należy dokonać w miesiącu jego sprzedaży.

Trzeba dodać, że wpisaniu do księgi w kolumnie 13 podlegają także inne udokumentowane wydatki, które podatnik poniósł w związku ze zbyciem firmowego budynku i gruntu, np. koszty pośrednictwa biura nieruchomości czy ogłoszeń zamieszczanych w mediach.

Przykład

Założenia

W grudniu 2021 r. podatnik dokonał sprzedaży (zwolnionej z VAT) budynku wraz z gruntem, na którym jest posadowiony. Z wystawionej w dniu 23 grudnia 2021 r. przez podatnika faktury sprzedaży wynika, że przychód z tytułu tej transakcji dotyczący budynku wyniósł 253.000 zł, a dotyczący gruntu to 111.000 zł. Wartość początkowa gruntu figurująca w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych to 34.000 zł. Z kolei wartość początkowa budynku to 78.000 zł, a jego dotychczasowe umorzenie (na dzień 30 listopada 2021 r.) to 45.662,50 zł. Miesięczny odpis amortyzacyjny dotyczący budynku wynosi 162,50 zł.

Zapisy w księdze podatkowej

Podatnik w księdze za grudzień 2021 r. ujmie:

a) przychód z tytułu sprzedaży budynku wraz z gruntem na podstawie faktury sprzedaży, wpisując:
  - w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 23 grudnia 2021 r.,
  - w kolumnie 8 "Pozostałe przychody": 364.000 zł, tj. 253.000 zł + 111.000 zł,
b) ostatni odpis amortyzacyjny dotyczący budynku (w oparciu o dowód sporządzony na podstawie danych z ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych), wpisując:
  - w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 31 grudnia 2021 r.,
  - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki": 162,50 zł,
c) wartość początkową gruntu, na podstawie dowodu LT, wpisując:
  - w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 31 grudnia 2021 r.,
  - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki": 34.000 zł,
d) nieumorzoną wartość budynku, na podstawie dowodu LT, wpisując:
  - w kolumnie 2 "Data zdarzenia gospodarczego": 31 grudnia 2021 r.,
  - w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki": 32.175 zł, tj. 78.000 zł - (45.662,50 zł + 162,50 zł).
Więcej na ten temat w zasobach płatnych:

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.