Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Ujęcie w księdze kosztów remontu, gdy firma prowadzona jest ...
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Ujęcie w księdze kosztów remontu, gdy firma prowadzona jest w mieszkaniu przedsiębiorcy

Gazeta Podatkowa nr 95 (1866) z dnia 29.11.2021
Karolina Paszkowska

Na potrzeby mojej firmy przeznaczyłem jeden pokój w swoim mieszkaniu. W listopadzie 2021 r. przeprowadziłem remont całego mieszkania włącznie z pokojem przeznaczonym na cele firmy. Ustaliłem, że 20% kosztów remontu dotyczy pokoju, w którym prowadzę działalność gospodarczą. W jaki sposób należy udokumentować te koszty w celu ujęcia ich w księdze, jeśli na fakturze za remont widnieje moje imię i nazwisko oraz PESEL, a nie ma na niej NIP?

Czytelnik może ująć w księdze podatkowej koszty przeprowadzonych prac remontowych w pokoju, który przeznaczył na cele prowadzonej działalności gospodarczej. Z pytania wynika, że za przeprowadzone prace remontowe przedsiębiorca otrzymał fakturę, na której widnieje jego PESEL, ale nie ma NIP. W takim przypadku powinien on, w oparciu o uzyskaną fakturę, we własnym zakresie sporządzić dowód księgowy, na podstawie którego wpisze do księgi w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" odpowiednią wartość (tu: 20%) wydatków poniesionych na remont pokoju przeznaczonego na działalność firmy.

Dowód księgowy przygotowany przez podatnika, w oparciu o otrzymaną fakturę, która obejmuje całość wydatków na przeprowadzony remont, powinien zawierać co najmniej dane określone w § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). W omawianym przypadku są to:

a) wiarygodne określenie wystawcy,

b) data wystawienia,

c) przedmiot operacji gospodarczej i jego wartość,

d) podpisy uprawnionych osób, tj. przedsiębiorcy lub wskazanej przez niego osoby,

e) oznaczenie numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie.

Wyliczoną kwotę należy ująć w księdze, pod datą przygotowanego samodzielnie dowodu księgowego, w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Kolumna ta przeznaczona jest do wpisywania pozostałych kosztów (poza ujmowanymi w kolumnach 10-12), z wyjątkiem kosztów, których zgodnie z art. 23 ustawy o pdof (Dz. U. z 2021 r. poz. 1128 ze zm.) nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów. W kolumnie tej wpisuje się m.in. wydatki dotyczące remontów.

Trzeba zaznaczyć, że podstawą ujęcia wydatków na remont pomieszczenia przeznaczonego na cele firmy w księdze nie może być dowód wewnętrzny, o którym mowa w § 13 ust. 1 rozporządzenia. Dowód ten można bowiem wystawić jedynie w przypadkach wskazanych w § 13 ust. 2 rozporządzenia, m.in. na udokumentowanie zapisów w księdze dotyczących wydatków związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, telefon, wodę, gaz i c.o., w części przypadającej na działalność gospodarczą - podstawą do sporządzenia tego dowodu jest dokument obejmujący całość opłat na te cele.

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.