Dotychczas wszystkie dowody księgowe będące podstawą zapisów w księdze podatkowej układałem chronologicznie w jednym segregatorze. Poszerzyłem swoją działalność, co wiąże się z większą ilością księgowanych dokumentów. Czy mogę przechowywać dowody księgowe w osobnych segregatorach, np. odrębnie dowody sprzedaży, zakupu i dowody wewnętrzne?
TAK. Nie ma przeszkód, aby przedsiębiorca prowadzący księgę podatkową przechowywał dowody księgowe w osobnych segregatorach, np. dowody sprzedaży, zakupu i dowody wewnętrzne.
Podstawą zapisów w księdze podatkowej są dowody księgowe, które muszą spełniać wymogi wskazane w rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2019 r. poz. 2544). Podatnik ma obowiązek oznaczyć je numerem lub w inny sposób umożliwiający powiązanie danego dowodu z zapisami księgowymi dokonanymi na jego podstawie. W rozporządzeniu nie ma jednak wytycznych, w jaki sposób należy przechowywać dowody będące podstawą zapisu w księdze podatkowej.
Oba sposoby przechowywania dowodów księgowych, o których mowa w pytaniu, są prawidłowe. Podatnicy, którzy mają niewiele dowodów księgowych, najczęściej wszystkie przechowują w jednym segregatorze. Układają je chronologicznie według kolejnych numerów pozycji, pod którą zaewidencjonowano dany dowód w księdze podatkowej. Natomiast drugi sposób, tj. przechowywanie w osobnych segregatorach dowodów jednego rodzaju, stosują przedsiębiorcy, u których występuje większa ilość dowodów księgowych. W odrębnych segregatorach mogą oni przechowywać dowody dotyczące sprzedaży, zakupów, dowody wewnętrzne itd. Dzięki temu łatwiej w razie potrzeby znaleźć określony dowód. W każdym segregatorze dowody układane są wtedy również chronologicznie, czyli według numerów pozycji w księdze.
|