Jednym z rodzajów naszej działalności gospodarczej jest wynajem samochodów typu kamper, które wykorzystujemy na podstawie umowy leasingu operacyjnego. W której kolumnie księgi należy ujmować raty z tytułu umowy leasingu i zakup dodatkowego wyposażenia do tych samochodów, jak np. kubki, talerze, czajniki?
Moim zdaniem, wymienione w pytaniu wydatki należy księgować w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Kolumna 10 księgi "Zakup towarów handlowych i materiałów wg cen zakupu" służy do ewidencji zakupu materiałów oraz towarów handlowych według cen zakupu. Materiałami (surowcami) podstawowymi są materiały, które w procesie produkcji lub przy świadczeniu usług stają się główną substancją gotowego wyrobu. Do materiałów podstawowych zalicza się również materiały stanowiące część składową (montażową) wyrobu lub ściśle z wyrobem złączone (np. opakowania - puszki, butelki) oraz opakowania wysyłkowe wielokrotnego użytku (np. transportery, palety), jeżeli opakowania te nie są środkami trwałymi. Za materiały pomocnicze uważa się surowce niebędące materiałami podstawowymi, które są zużywane w związku z działalnością gospodarczą i bezpośrednio oddają wyrobowi swoje właściwości. Z kolei wyrobami gotowymi są wyroby własnej produkcji, których proces przerobu został całkowicie zakończony, wykonane usługi, prace naukowo-badawcze, prace projektowe, geodezyjno-kartograficzne, zakończone roboty, w tym także budowlane. Wynika tak z § 3 pkt 1 lit. b)-d) rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
Wartość wyposażenia zakupionego do wynajmowanego pojazdu jest ujmowana w księdze w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki".
Poprawna kwalifikacja wydatków w działalności usługowej, szczególnie takiej, w efekcie której nie powstaje materialny efekt, często przysparza problemów podatnikom. Interpretacje organów podatkowych w tym zakresie są bardzo indywidualne i nie zawierają jednego "klucza", który mógłby stanowić wskazówkę dla wszystkich podatników prowadzących działalność usługową. W mojej opinii, wydatki wymienione w pytaniu nie spełniają przedstawionych definicji materiałów podstawowych ani pomocniczych, tj. nie stanowią głównej substancji usługi wynajmu samochodów ani nie oddają jej swych właściwości. Niemniej jednak podatnik może zastanowić się nad wystąpieniem do organu podatkowego o interpretację indywidualną w przedmiotowej sprawie.
|