Prowadzę działalność gospodarczą, z której podatek dochodowy rozliczam na podstawie księgi podatkowej. W jaki sposób powinnam wpisać do księgi własne składki ZUS? Czy mogę to zrobić na podstawie sporządzonego dowodu wewnętrznego?
Przedsiębiorca, który prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów może w dwojaki sposób ujmować składki ZUS zapłacone na własne ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe oraz wypadkowe. Wydatek ten można uwzględnić w kosztach uzyskania przychodów lub mogą one zostać odliczone od dochodu. Decyzję w tej sprawie podejmuje podatnik. Trzeba mieć na uwadze, że w myśl art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), składki ZUS są kosztem uzyskania przychodów w momencie ich zapłaty.
Zamknięty katalog zdarzeń, które dokumentuje się dowodem wewnętrznym określono w § 14 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2014 r. poz. 1037). Nie obejmuje on składek ZUS. Dowód wewnętrzny nie może więc stanowić podstawy ujęcia składek ZUS w księdze podatkowej.
Jeżeli zdecydowano, że składki te będą ujmowane w kosztach uzyskania przychodów, to trzeba ich kwotę zewidencjonować w księdze podatkowej w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Podstawą wprowadzenia tego kosztu do księgi może być wyciąg bankowy. W takim przypadku należy mieć na uwadze, aby składki ZUS nie zostały odliczone od dochodu podatnika, ponieważ zostałyby uwzględnione dwukrotnie, raz poprzez ujęcie w kosztach i drugi raz przez odliczenie od osiągniętego dochodu.
W myśl art. 26 ust. 13a ustawy o pdof, wydatki m.in. na składki ZUS podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Dlatego jeśli podatnik wybrał drugą metodę, czyli kwotę składek ZUS odlicza od dochodu, to nie może ujmować ich w księdze podatkowej.
Należy mieć na uwadze, że w przypadku składki na Fundusz Pracy podatnik nie może wybrać sposobu ich uwzględniania w rachunku podatkowym. Składka na Fundusz Pracy podlega ujęciu w kosztach uzyskania przychodów. W księdze podatkowej jej kwota wpisywana jest w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki" pod datą zapłaty. Natomiast składkę na ubezpieczenie zdrowotne podatnika, w wysokości 7,75% podstawy wymiaru składki na to ubezpieczenie, odlicza się od podatku dochodowego wyliczonego od dochodu ustalonego na podstawie zapisów dokonanych w księdze podatkowej.
|