W jaki sposób należy ujmować w księgach rachunkowych skutki rocznej korekty odpisów na ZFŚS? Ewidencję księgową kosztów jednostka prowadzi wyłącznie na kontach zespołu 4.
Pracodawcy tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych (Fundusz) są zobligowani do odprowadzania dwukrotnie w ciągu roku odpisów na rachunek bankowy Funduszu. Wysokość odpisu ustalana jest na podstawie przeciętnej planowanej liczby zatrudnionych. Na koniec roku należy dokonać korekty przekazanych odpisów w oparciu o faktyczną przeciętną liczbę zatrudnionych. Przy czym w okresie stanu epidemii, przy spełnieniu określonych warunków, pracodawcy mogą zawiesić tworzenie ZFŚS, co może wpłynąć na obowiązek dokonania rocznej korekty odpisu na ZFŚS.
Korekta przekazanych odpisów w oparciu o faktyczną przeciętną liczbę zatrudnionych może powodować zwiększenie bądź zmniejszenie kosztów działalności operacyjnej jednostki i odpowiednie zwiększenie bądź zmniejszenie stanu ZFŚS. W ewidencji księgowej jednostki stosującej ewidencję kosztów wyłącznie na kontach zespołu 4 mogą wystąpić w związku z tym następujące zapisy:
Równolegle do korekty kosztów jednostka zobowiązana jest - w przypadku zwiększenia rocznego odpisu - przelać środki pieniężne z rachunku podstawowego na wyodrębniony rachunek bankowy ZFŚS, co może przebiegać zapisem:
- Wn konto 13-5 "Rachunek bankowy ZFŚS",
- Ma konto 13-0 "Rachunek bieżący".
Natomiast w przypadku zmniejszenia rocznego odpisu - przelanie środków pieniężnych z rachunku bankowego ZFŚS na rachunek podstawowy jednostki może zostać ujęte zapisem:
- Wn konto 13-0,
- Ma konto 13-5.
![]() |
Na temat rocznej korekty Funduszu pisaliśmy w BI nr 36 z 20.12.2021 r. na str. 59-61 |
|