W ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych znajduje się przepis, zgodnie z którym można przeznaczyć do 20% środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych na wynagrodzenia lub pomoc bytową dla osób niepełnosprawnych, będących pracownikami. W jaki sposób ująć w księgach rachunkowych wykorzystanie 20% ZFRON na ww. cele?
Wykorzystanie do 20% środków ZFRON, w ramach tarczy antykryzysowej, na cele związane z ratowaniem miejsc pracy osób niepełnosprawnych, zapewnieniem ciągłości zatrudnienia i rehabilitacji, a także na wynagrodzenia i pomoc bytową dla osób niepełnosprawnych, spowoduje zmniejszenie tego funduszu. |
Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2020 r. poz. 426 ze zm.) w swoich regulacjach określa kryteria dla pracodawcy prowadzącego działalność gospodarczą przez okres co najmniej 12 miesięcy, po spełnieniu których uzyskuje on status pracodawcy prowadzącego zakład pracy chronionej (art. 28).
Prowadzący zakład pracy chronionej, spełniający określone warunki, jest zwolniony z (art. 31 ust. 1-3):
1) podatków, z tym że:
a) z podatków od nieruchomości, rolnego i leśnego - na zasadach określonych w odrębnych przepisach,
b) z podatku od czynności cywilnoprawnych - jeżeli czynność przez niego dokonana pozostaje w bezpośrednim związku z prowadzeniem zakładu,
2) opłat, z wyjątkiem opłaty skarbowej i opłat o charakterze sanacyjnym.
Powyższe zwolnienia nie dotyczą podatków: od gier, od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, dochodowego, od środków transportu oraz ceł.
Prowadzący zakład pracy chronionej przekazuje środki uzyskane z tytułu ww. zwolnień na:
1) PFRON - w wysokości 10%,
2) Zakładowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (ZFRON) - w wysokości 90%.
ZFRON tworzy się (art. 33 ust. 2) w szczególności:
Pracodawca prowadzący zakład pracy chronionej jest obowiązany do prowadzenia m.in. ewidencji środków funduszu rehabilitacji (ZFRON) oraz rozliczeniowego rachunku bankowego środków tego funduszu.
W ramach tarczy antykryzysowej został wprowadzony nowy art. 68gd do ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. W myśl tych regulacji, dysponent ZFRON (czyli pracodawca) może w okresie od dnia 8 marca 2020 r., nie dłużej jednak niż do 6 miesięcy od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii, wydatkować środki ZFRON (do 20% środków ZFRON) na cele związane z ratowaniem miejsc pracy osób niepełnosprawnych, zapewnieniem ciągłości zatrudnienia i rehabilitacji oraz działalności dysponenta, a także na wynagrodzenia i pomoc bytową dla osób niepełnosprawnych. Warunkiem takiego przeznaczenia środków jest uzyskanie zgody Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).
Biorąc pod uwagę charakter ZFRON, wykorzystanie środków tego funduszu powinno zostać ujęte w księgach rachunkowych jako rozliczenie funduszowe.
Oznacza to, że wykorzystanie do 20% środków ZFRON, przykładowo na wynagrodzenia dla osób niepełnosprawnych, będących pracownikami zakładu pracy chronionej, spowoduje zmniejszenie tego funduszu oraz zwiększenie zobowiązań z tytułu wynagrodzeń (Wn konto 85-1 "Zakładowy Fundusz Osób Niepełnosprawnych", Ma konto 23 "Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń"). Następnie z rachunku bankowego ZFRON nastąpi rozchód środków pieniężnych tytułem uregulowania ww. zobowiązania (Wn konto 23 "Rozrachunki z pracownikami z tytułu wynagrodzeń", Ma konto 13-5 "Rachunek bankowy ZFRON").
|