Podatnik prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą (PKPiR, metoda uproszczona) poniósł wydatki z tytułu odsetek od kredytu obrotowego zaciągniętego na cele firmowe oraz prowizji bankowych. Pod jaką datą należy ująć w kosztach uzyskania przychodów ww. odsetki i prowizje, w sytuacji gdy zostały one zapłacone/pobrane w kwietniu 2025 r., a wyciąg bankowy za kwiecień br. został wystawiony (wygenerowany) 2 maja 2025 r.?
Odsetki od kredytu obrotowego, z tytułu którego pozyskane środki pieniężne zostały wydatkowane na cele prowadzonej działalności gospodarczej, co do zasady stanowią koszty uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty. Z kolei prowizje bankowe ujmuje się w kosztach uzyskania przychodów pod datą wystawienia (wygenerowania) dokumentu potwierdzającego ich zapłatę. |
Na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PDOF, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.
W przypadku gdy podatnik ewidencjonuje koszty uzyskania przychodów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów tzw. metodą uproszczoną, to koszty te potrąca tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały one poniesione. Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów uważa się tu generalnie dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b ustawy o PDOF).
Na podstawie ww. przepisu, prowizje bankowe ujmuje się w kosztach uzyskania przychodów w dacie wystawienia dokumentu potwierdzającego ich zapłatę (tj. w praktyce w dacie wystawienia/wygenerowania wyciągu bankowego).
Natomiast ujmując w kosztach uzyskania przychodów odsetki od pożyczek/kredytów zaciągniętych na potrzeby prowadzonej działalności, należy mieć na uwadze art. 23 ustawy o PDOF. I tak, na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 8 lit. a) ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na spłatę pożyczek (kredytów), z wyjątkiem skapitalizowanych odsetek od tych pożyczek/kredytów (z tym że kosztem uzyskania przychodów są wydatki dotyczące pożyczki/kredytu waloryzowanej/go kursem waluty obcej - po spełnieniu pewnych warunków). Z kolei w myśl art. 23 ust. 1 pkt 32 i 33 tej ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odpowiednio:
W świetle ww. regulacji w praktyce przyjęło się, że odsetki od kredytu obrotowego, z którego środki zostały wydatkowane na cele prowadzonej działalności gospodarczej, stanowią koszty uzyskania przychodu zasadniczo w momencie ich zapłaty.
Inaczej jest, gdy środki pieniężne pozyskane z kredytu zostaną przeznaczone na nabycie/wytworzenie np. środka trwałego. W tej sytuacji odsetki od ww. kredytu:
Odsetki od kredytu (obrotowego) wydatkowanego na cele prowadzonej działalności gospodarczej i prowizje bankowe należy ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR) w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Podstawą zapisu może być tu potwierdzenie przelewu/wyciąg bankowy, w tym wygenerowane elektronicznie ze strony instytucji prowadzącej rachunek bankowy. Dowody te można uznać za dowód księgowy pod warunkiem, że będą spełniać wymogi określone w § 11 ust. 3 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544 ze zm.).
|