Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (https://legislacja.rcl.gov.pl) opublikowano projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (nr 958 z wykazu prac legislacyjnych), zwany dalej projektem.
Konieczność przygotowania tego aktu prawnego wynika z nowych obowiązków, jakie od 1 stycznia 2026 r. zostaną nałożone na podatników PIT prowadzących m.in. ten rodzaj ksiąg (por. ust. 1e i 1f - dodane w art. 24a updof, które zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.). Wprowadzają one wymóg prowadzenia m.in. podatkowej księgi przychodów i rozchodów w formie elektronicznej i przesyłania jej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego (w terminie przewidzianym dla złożenia zeznania) w formie pliku JPK_PKPiR. Stąd w projekcie znalazł się zapis, że podstawowym sposobem prowadzenia księgi jest prowadzenie jej przy użyciu programów komputerowych. W tym zakresie będą jednak istniały pewne wyjątki. Konieczność dostosowania ewidencji księgowej do nowych realiów wymusiła również szereg innych zmian, które wybiórczo sygnalizujemy. Przykładowo, wyłączono z katalogu dowodów księgowych dzienne zestawienia dowodów (faktur dotyczących sprzedaży) sporządzane do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem. Podatnik będzie dokonywał zapisów bezpośrednio w księdze, prowadzonej co do zasady w postaci elektronicznej, na podstawie poszczególnych faktur.
Jak wynika z uzasadnienia do projektu, zmiana ta podyktowana jest efektywnością wykorzystania struktur JPK_PKPiR. W przypadku dokonywania zapisów w księdze na podstawie zestawień faktur (zestawień sprzedaży), poszczególne faktury nie byłyby w niej ujęte, co uniemożliwiłoby analizę poszczególnych dokumentów w ramach struktur JPK.
Poza tym mają zostać ujednolicone terminy dokonywania wpisów do księgi (zarówno po stronie kosztowej, jak i przychodowej). Niezależnie od tego, czy księga będzie prowadzona przez biuro rachunkowe, czy samodzielnie przez podatnika, wpisy będą dokonywane, co do zasady, najpóźniej do dnia 20 każdego miesiąca, następującego po miesiącu dokonania wydatków bądź uzyskania przychodu.
Nie będzie także regulacji określających warunki, jakim odpowiadać powinna księga prowadzona w postaci elektronicznej, aby mogła być uznana za prawidłową.
Zrezygnowano też z obowiązku posiadania przez przedsiębiorstwa wielozakładowe ksiąg w ramach każdego zakładu oraz obowiązku sporządzania dowodów przesunięć.
Projekt nie przewiduje również odrębnego wzoru podatkowej księgi przychodów i rozchodów przeznaczonej dla rolników prowadzących działalność gospodarczą.
Wzór księgi zostanie uzupełniony o dodatkowe kolumny. Podatnik będzie wpisywał w nich numer identyfikujący fakturę wystawioną przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur oraz identyfikator podatkowy kontrahenta.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
Na podanej wcześniej stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano też projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (nr 965 z wykazu prac legislacyjnych). Wynika z niego, że podstawowym sposobem prowadzenia ewidencji przychodów i wykazu środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (z pewnymi wyjątkami) będzie prowadzenie ich przy użyciu programów komputerowych. Z katalogu dowodów księgowych zostaną wyłączone dzienne zestawienia faktur dotyczących sprzedaży sporządzane do zaksięgowania ich zbiorczym zapisem. Nie będzie już obowiązku wykazywania w ewidencji przychodów, przy obliczaniu ryczałtu miesięcznego, dokonanych odliczeń od przychodów. Katalog danych w wykazie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych zostanie poszerzony. Natomiast wzór ewidencji przychodów zostanie uzupełniony o dodatkowe kolumny, tj. kolumnę do wpisania numeru identyfikującego fakturę wystawioną przy użyciu KSeF oraz kolumnę z identyfikatorem podatkowym kontrahenta.
Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie 1 stycznia 2026 r.
|