Pracodawcy zaliczają do kosztów uzyskania przychodów nie tylko wynagrodzenia ze stosunku pracy, ale również wypłacone przez nich zasiłki chorobowe (gdy są oni płatnikami takich zasiłków). Podstawę do ich ujęcia w kosztach podatkowych stanowi art. 22 ust. 6ba ustawy o PDOF i odpowiednio art. 15 ust. 4g ustawy o PDOP. Zgodnie z tym przepisem, należności ze stosunku pracy oraz zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego wypłacane przez zakład pracy stanowią koszty uzyskania przychodów w miesiącu, za który są należne, pod warunkiem że zostały wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony.
Pracodawcy do kosztów podatkowych zaliczają również, zgodnie z metodą memoriałową, składki ZUS od wynagrodzeń pracowników, w części finansowanej przez pracodawcę (opłacone w terminie wynikającym z odrębnych przepisów).
Przypominamy, że pracodawca jest tylko "pośrednikiem" w wypłacie zasiłków chorobowych, gdyż są one "kompensowane" ze składkami odprowadzanymi przez pracodawcę do ZUS i ostatecznie finansowane przez ZUS. Pojawiła się zatem wątpliwość, czy ww. zasiłki mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych, mimo że nie mają charakteru definitywnego.
Z pisma Ministerstwa Finansów z 21 lutego 2024 r. stanowiącego odpowiedź na pytanie naszego Wydawnictwa wynika, że zasiłki chorobowe (wypłacone z dochowaniem terminu do ich wypłaty) mogą stanowić koszty uzyskania przychodów, przy czym jeżeli następnie zostaną one potrącone ze składek odprowadzanych do ZUS, to zastosowanie znajdzie art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o PDOF oraz odpowiednio art. 16 ust. 1 pkt 57a ustawy o PDOP. W myśl tych przepisów, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów nieopłaconych do ZUS składek, w części finansowanej przez płatnika składek. W konsekwencji oznacza to, że kosztem podatkowym nie są składki ZUS, w części finansowanej przez pracodawcę, "skompensowane" z zasiłkami chorobowymi (pisaliśmy o tym w BI nr 11 z 10 kwietnia 2024 r.).
Podatnicy prowadzący podatkowe księgi przychodów i rozchodów (PKPiR) wypłacone zasiłki chorobowe oraz składki ZUS należne od wynagrodzeń ujmują w kolumnie 13 "Pozostałe wydatki". Zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, w jaki sposób należy prawidłowo ewidencjonować ww. zdarzenia w PKPiR, tj.:
MF w piśmie z 24 czerwca 2024 r. odpowiedziało, że:
"(...) jeżeli podatnik potrąci z odprowadzanych składek do ZUS (ujętych w księdze przychodów i rozchodów metodą memoriałową) zasiłek chorobowy (ujęty również w księdze przychodów i rozchodów metodą memoriałową), oznacza to dla tego podatnika konieczność wyksięgowania tej części składek ZUS, która odpowiada wysokości wypłaconego zasiłku chorobowego, z kosztów podatkowych.
Księga przychodów i rozchodów służy do ewidencjonowania operacji gospodarczych. Księga powinna być prowadzona w taki sposób, by stanowiła dowód pozwalający na określenie zobowiązań podatkowych za dany rok podatkowy w prawidłowej wysokości. Jeżeli więc dokonanie jednego zapisu w księdze dotyczącego pełnej kwoty składek ZUS, uwzględniającej wypłacone zasiłki chorobowe (wypłacone zasiłki nie są ujęte w księdze), pozwala na prawidłowe określenie dochodu, podstawy opodatkowania i wysokości podatku za dany okres rozliczeniowy, należy uznać takie działanie za akceptowalne."
|