Prowadzę sklep spożywczy. Część towarów musiałem zutylizować z uwagi na upływ terminu przydatności do spożycia. Nie udało się ich sprzedać pomimo przeceny. Czy koszty utylizacji mogę wpisać do księgi w kolumnie 13 jako pozostałe wydatki stanowiące koszty uzyskania przychodów?
Koszty utylizacji towarów handlowych, które utraciły przydatność gospodarczą, są kosztem uzyskania przychodów i podlegają wpisaniu w księdze w kolumnie 13.
Prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie handlu artykułami spożywczymi wiąże się u podatnika z ryzykiem poniesienia straty w związku z utratą ich przydatności do spożycia. Straty w towarach handlowych, które utraciły przydatność gospodarczą, nie są wykluczone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 updof. Jednak możliwość uznania wartości takiej straty za koszt uzyskania przychodów wymaga każdorazowo oceny, czy podatnik nie przyczynił się do wystąpienia tej straty niewłaściwym działaniem, w tym wskutek zaniedbań.
Odrębnej ocenie podlegać będą również koszty związane z utylizacją nieprzydatnych gospodarczo towarów handlowych. W sytuacji gdy strata jest normalnym następstwem prowadzenia działalności, nie ma wątpliwości, że również koszty utylizacji będą podlegały ujęciu do kosztów uzyskania przychodów. Koszty takie pozostają bowiem bezpośrednio związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, gdyż konieczność utylizacji niektórych towarów nakładają na przedsiębiorców przepisy prawa.
W analizowanym przypadku wycofanie artykułów spożywczych ze sprzedaży i poniesienie kosztów ich utylizacji było spowodowane upływem terminu przydatności do spożycia tych towarów. Ta okoliczność skutkująca powstaniem straty w towarach handlowych u podatnika ma charakter obiektywy, a więc jest normalnym następstwem prowadzonej działalności. Co więcej, jak wynika z opisanych w pytaniu okoliczności sprawy, podatnik podejmował działania zmierzające do zminimalizowania straty, obniżając cenę tych towarów. Oznacza to, że koszty utylizacji stanowią u podatnika pozostały koszt prowadzonej działalności, który może on wpisać do księgi w kolumnie 13 i uwzględnić w rozliczeniu podatku dochodowego.
|