Facebook

Jak szukać?»

Aktualnie jesteś: Gofin.pl (strona główna)  »  Rachunkowość  »  Księga podatkowa  »   Księgi i ewidencje u rolnika prowadzącego działalność gospodarczą
POLECAMY
A A A  drukuj artykuł

Księgi i ewidencje u rolnika prowadzącego działalność gospodarczą

Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 19 (1134) z dnia 1.07.2022

Rolnik prowadzi gospodarstwo rolne (opłaca podatek rolny) i prowadzi dodatkowo działalność gospodarczą. Jest on czynnym podatnikiem VAT. Czy w PKPiR rolnik powinien ujmować tylko przychody/koszty dotyczące pozarolniczej działalności gospodarczej, czy także uzyskiwane z gospodarstwa rolnego? Czy VAT od wydatków dotyczących działalności rolniczej podlega odliczeniu?

W PKPiR rolnik powinien wykazywać wyłącznie przychody i koszty związane z pozarolniczą działalnością gospodarczą. Jeżeli w ramach działalności rolniczej rolnik jest czynnym podatnikiem VAT, podatek od wydatków związanych z tą działalnością (oraz z działalnością nierolniczą) podlega odliczeniu na zasadach ogólnych.

Działalność rolnicza a przepisy o PIT

Do przychodów z działalności rolniczej (z wyjątkiem przychodów z działów specjalnych produkcji rolnej) nie stosuje się przepisów ustawy o PDOF. Przychody z takiej działalności nie podlegają więc opodatkowaniu PIT.

Z kolei zasady prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (dalej: PKPiR) określa rozporządzenie Ministra Finansów z 23 grudnia 2019 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. poz. 2544). W PKPiR ujmuje się jedynie przychody i koszty podatkowe - nie wykazuje się natomiast przychodów/kosztów, które nie wpływają na dochód podatkowy. Zatem przychodów i kosztów związanych z działalnością rolniczą nie należy wykazywać w PKPiR.

W podatkowej księdze podatnik powinien więc wykazywać jedynie przychody i koszty związane z działalnością gospodarczą (nierolniczą).

Uproszczona PKPiR rolnika

Generalnie podatnicy prowadzą PKPiR według wzoru określonego w załączniku nr 1 do ww. rozporządzenia. Jednak rolnicy wykonujący działalność gospodarczą w niewielkich rozmiarach (i po spełnieniu dodatkowych warunków) mogą prowadzić księgę w formie uproszczonej, tj. według wzoru zamieszczonego w załączniku nr 2 do ww. rozporządzenia. Taką "uproszczoną" księgę mogą prowadzić rolnicy prowadzący gospodarstwo rolne, gdy są spełnione łącznie następujące warunki (patrz: § 2 ust. 2 ww. rozporządzenia):

  • rolnik prowadzi gospodarstwo rolne bez zatrudnienia w nim pracowników, członków rolniczych spółdzielni produkcyjnych oraz pracowników rolnych,
  • działalność gospodarczą rolnik prowadzi osobiście lub z udziałem członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym,
  • łączny przychód z tej działalności gospodarczej nie przekracza w roku podatkowym kwoty 10.000 zł.

Podkreślamy, że "uproszczona" PKPiR prowadzona jest na potrzeby działalności gospodarczej (a nie rolniczej). Nadal więc obowiązuje zasada, zgodnie z którą w tej księdze ujmuje się wyłącznie przychody i koszty związane z działalnością gospodarczą.

Z przepisów ww. rozporządzenia wynika, że "uproszczona" PKPiR powinna być zbroszurowana, a jej karty powinny być ponumerowane. Z kolei zapisów w tej księdze dokonuje są generalnie na podstawie takich samych dowodów księgowych, jak przy "typowej" PKPiR.

Księga oraz dowody, na podstawie których dokonuje się zapisów w tej księdze, powinna znajdować się na stałe w miejscu zamieszkania rolnika, a jeżeli prowadzenie księgi zostało zlecone biuru rachunkowemu - w miejscu prowadzenia lub przechowywania księgi przez to biuro.

Księgę, o której mowa, rolnicy są obowiązani założyć na dzień 1 stycznia roku podatkowego lub na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego. Księgę tę należy prowadzić rzetelnie i w sposób niewadliwy.

Powyższe wynika z § 29-31 ww. rozporządzenia.

Działalność rolnicza a VAT

Dla celów VAT działalność rolnicza uznawana jest za działalność gospodarczą. Przy czym rolnik dokonujący dostawy produktów rolnych lub świadczący usługi rolnicze może przyjąć status tzw. "rolnika ryczałtowego" (jeżeli nie jest on zobowiązany do prowadzenia ksiąg rachunkowych) i korzystać ze zwolnienia z VAT (na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT). Jednocześnie możliwe jest, aby taki rolnik z pozostałej działalności (nierolniczej) był czynnym podatnikiem VAT i rozliczał podatek według zasad ogólnych. Rolnik może także, w ramach całej swojej aktywności zawodowej (tj. w zakresie działalności rolniczej i nierolniczej), być czynnym podatnikiem VAT.

Więcej przeczytasz w Na ten temat pisaliśmy
Biuletynie Informacyjnym nr 6 z 20.02.2021 r. na str. 35-37

Jeżeli działalność rolnicza jest zwolniona z VAT, podatek od zakupów związanych z tą działalnością nie podlega odliczeniu (faktury dokumentujące poniesione wydatki nie podlegają ujęciu w ewidencji VAT i w JPK_VAT). Z kolei jeżeli działalność rolnicza jest opodatkowana VAT, od zakupów związanych z tą działalnością podatnik odlicza VAT na zasadach ogólnych (faktury zakupu podatnik wykazuje w ewidencji zakupów i w konsekwencji w JPK_VAT po stronie podatku naliczonego).

Księga podatkowa - czytaj także:

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.